top of page
אדר' יהושוע שעשוע- שעשוע אדריכלים, תאורה
מהפך, בהפוכה

דירת דופלקס זו מתוכננת בקונספט הפוך: הקומה העליונה היא קומת המגורים וקומת חדרי השינה ממוקמת דווקא במפלס התחתון. במרכז הדירה גרם מדרגות ארכיטקטוני ומרשים שמהווה פיצ'ר עיצובי

תכנון ועיצוב: אדריכל ומעצב הפנים יהושוע שעשוע, "שעשוע אדריכלים"// תאורה: גלריית התאורה GLOW // צילום: עוזי פורת

אדר' יהושוע שעשוע- שעשוע אדריכלים, תאורה

בחרתי לעבוד עם תאורה נסתרת שתכננתי עם גלריית התאורה GLOW. התאורה לינארית, ארוכה ונסתרת, עובדת עם הגיאומטריה של החלל ויוצרת ניתוקים בין הקירות לתקרה"

פרויקטי התמ"א באזור המרכז משפרים באופן משמעותי את תשתיות המבנים הישנים, אך חשוב לא פחות - הם מספקים לנו הצצה לכמה מפרויקטי המגורים המרשימים שתוכננו בישראל בשנים האחרונות. אחד מהם הוא דירת דופלקס מינימליסטית ואורבנית, שאותה תכנן האדריכל ומעצב הפנים יהושוע שעשוע, בעלי המשרד "שעשוע אדריכלים", עבור זוג בשנות ה-40 לחייהם, להם שלושה ילדים בוגרים, שניים מהם גרים עמם ואחד מגיע לבקר לסירוגין.

"בני הזוג התגוררו באזור, באחד הרחובות הסמוכים, והמתינו עד שפרויקט התמ"א, שארך זמן, יסתיים. הם שיווק לעבור מדירה לדירת דופלקס איכותית וחווייתית בה לכל אחד מבני הבית תהיה את הפינה שלו ויחד הם ייהנו מהחללים משותפים מפנקים". מסביר שעשוע.

מעלית הבניין משותפת, אך העלייה לקומות הדופלקס מתאפשרת רק לדיירי הדירה ואורחיהם. הדירה מתוכננת בקונספט הפוך כך שהקומה העליונה היא קומת המגורים וקומת חדרי השינה ממוקמת דווקא במפלס התחתון. "ניהלנו הרבה דיונים לגבי גרם המדרגות בדירה, פיצ'ר שברוב המקרים בוחרים להצניע. במקרה הזה המדרגות הן המרכז - הן מאפשרות לנו לייצר פרטיות וחלוקה טובה יותר של הפונקציות. הכל עובד סביבן וככאלה, הן מתוכננות ומעוצבות למשעי". כך לדברי האדריכל.

שעשוע אדריכלים, צילום עוזי פורת (3).jpg

כבר בכניסה לדירה ניתן להתרשם מכך שכל פינה טופלה לפרטי פרטים. ה-LAYOUT וחלוקת הפנים יצרו חלל שמאפשר זוויות ראייה רבות ומעניינות, כך שהקווים ישרים ומהוקצעים, הגמרים מדויקים והתאורה, גם היא מוסיפה למיצג המרשים ומאירה בצורה מיטבית את הדיטיילים השונים. "לשם כך בחרתי לעבוד עם תאורה נסתרת שתכננתי עם גלריית התאורה GLOW. התאורה לינארית, ארוכה ונסתרת, עובדת עם הגיאומטריה של החלל ויוצרת ניתוקים בין הקירות לתקרה שמוארים בעת הצורך. הספוטים המדויקים מייצרים תאורה ממוקדת שאינה מסנוורת".

עם הכניסה לדירה נגלה גרם המדרגות שיוצר מאפס על מנת לעמוד בסטנדרטים הגבוהים. האדריכל ובני הזוג בחרו לפרק את גרם המדרגות הקיים מבטון מיד לאחר קבלת המפתחות לטובת גרם קליל יותר, בנוי מקונסטרוקציית ברל וחיפויי עץ. בחלקו התחתון של הגרם יצר שעשוע מעין במות רחבות וגדולות עשויות עץ אלון מעושן עליהן ניתן לשבת, לקרוא ספר ולהירגע. מעקה הברזל בוצע בחיתוך לייזר CNC על פי דוגמה גיאומטרית שיצר האדריכל. בכניסה נחשפים הבאים גם למרפסת המטופחת ולנוף האורבני שנגלים מבעד לחלונות הוויטרינה הגדולים.

אדר' יהושוע שעשוע- שעשוע אדריכלים, תאורה
אדר' יהושוע שעשוע- שעשוע אדריכלים, תאורה
אדר' יהושוע שעשוע- שעשוע אדריכלים, תאורה

מעברו השני של גרם המדרגות ממוקם סלון אינטימי ומחבק ובו מערכת ישיבה איכותית ומפנקת. מן התקרה נגלים בעת הצורך מקרן ומסך שמאפשרים לצפות בסרטים בפורום משפחתי

את חזית הכניסה, כולל הדלת, בחר שעשוע לחפות באריחי גרניט פורצלן גדולים בחיתוכים שונים על פי פאטרן שיצר.  מימין לגרם המדרגות ממוקמים פינת האוכל, מהפריטים היחידים שבעלי הבית לקחו מדירתם הקודמת והשפיעה לא מעט על צבעוניות וחומריות האזור בו היא מצויה. המטבח ארוך במיוחד (כ-7 מטרים), נגזרת של מבנה החלל אותו בחר האדריכל להדגיש. כל אחד מהגושים (ציר הארונות הגבוהים ויחידת הנגרות הנמוכה) נצבעו בתנור בגוונים שונים שמדגישים את מראה הגושים. את המונוכרומטיות של הלבן ושחור הגרפיט שובר חיפוי עץ האלון המעושן אותו חירץ ושילב במסגרתו מדפי ברזל צבועים בשחור.

מעברו השני של גרם המדרגות ממוקם סלון אינטימי ומחבק ובו מערכת ישיבה איכותית ומפנקת. מן התקרה נגלים בעת הצורך מקרן ומסך שמאפשרים להם לצפות בסרטים בפורום משפחתי. במבואה פנימית סמוכה אליו, תוכננו ספריית עץ אלון מעושן שקועה בנישה וספרים וחפצי נוי, ארון בגדים בגוון שחור גרפיט דרמטי וכניסה לשירותי האורחים.  

גרם המדרגות מוביל מטה לקומת חדרי השינה, והוא זה שמגדיר את החלוקה בין אגף השינה של הילדים בו שני חדרים לשניים מהם ועוד חדר המשמש במקביל כחדר עבודה בו ישן הבן הגדול שמגיע לבקר מפעם לפעם. מאסטר ההורים, שממוקם בצידה השני של הקומה כולל חדר שינה וחדר רחצה שפתוח לעברו וממ"ד שהוסב לחדר ארונות מדוגם. המיטה הצפה פונה לעבר הנוף. הצבעוניות הבהירה של אזור הרחצה משתלבת עמו בהרמוניה ומייצרת אווירה של רוגע ושלווה.

אדר' יהושוע שעשוע- שעשוע אדריכלים, תאורה
אדר' יהושוע שעשוע- שעשוע אדריכלים, תאורה
אדר' יהושוע שעשוע- שעשוע אדריכלים, תאורה
אדר' יהושוע שעשוע- שעשוע אדריכלים, תאורה
bottom of page