top of page

השביעייה הסודית

בלבו של בית זה, שבו מתגוררים זוג הורים וחמישה ילדים, ממוקם אקווריום ענקי ומרחף, אשר נותן את הטון בחלל כולו. תכנון ועיצוב: ניצן הורוביץ | צילום: עודד סמדר

בעלי בית זה, השוכן במושב במרכז הארץ, ביקשו לתכנן מחדש את כולו, כך שיתאים למשפחה המתרחבת, הכוללת חמישה ילדים. התהליך, אשר נמשך כארבעה חודשים, כלל הרחבה ושיפוץ כללי של כל חלקי הבית, ואלמנט אחד מרכזי - אקווריום ענקי מרחף, אשר הכתיב את הטון בחלל כולו.
הבית מתפרש על פני 250 מ"ר, וכולל שני מפלסים, בהם 8 חדרים. בבית מתגוררים בני זוג בשנות הארבעים לחייהם, ולהם כאמור חמישה ילדים בגילאי בית ספר עד צבא. נוסף על הרחבת הבית, ביקשו הלקוחות לייצר חלוקה נכונה יותר שלו.כחלק מהתהליך, זכה הבית להרחבה של כ-40 מ"ר, אשר נחלקים בין החלל הציבורי למרפסת חדר הילדים בקומה השנייה. בחלל הציבורי נעשתה החלפה בין האזורים, כאשר המטבח והסלון החליפו מיקומים ביניהם, על מנת לאפשר ליושבים בסלון להשקיף לבריכה, ובכך לשמר את הקשר בין פנים הבית לחוץ.

ניצן_הורוביץ,_צילום_עודד_סמדר_(28).jpg
ניצן_הורוביץ,_צילום_עודד_סמדר_(15).jpg

עם הכניסה לבית נחשף גרם מדרגות אשר מתפקד כמבואה המחלקת בין אזור האירוח - הסלון אשר פונה לבריכה, לאזור המטבח והאירוח סביבו. בצמוד למדרגות ממוקם אלמנט מרכזי, אקווריום ענקי ומרחף בגודל 160/70 ס"מ, אשר נתן את הטון בחלל כולו, והמדרגות למעשה נבנו סביבו, במטרה להוות האלמנט הראשון אותו רואים המבקרים כבר בכניסה לבית. 
מיקום האקווריום היווה משימה תכנונית מאתגרת, מאחר שהיה צורך בתכנון תשתיות מיוחדות אשר יכילו למעלה מטון מים, מיקום משאבות מתאימות ועיגון האקווריום לרצפת הבית. 
היות ומדובר במשפחה גדולה, הוקצה באופן טבעי חלל גדול ומרווח עבור המטבח. המטבח מחולק לשני אזורים, בשרי וחלבי. במרכז המטבח ניצב אי גדול ומרשים אשר כולל את כל פונקציות הבישול, תנור, כיריים וכיור. האי כולל גם אזור ישיבה, והוא ניצב לקיר רחב (8.5 מטר) המיועד לאחסון. בצמוד למטבח ממוקמת פינת אוכל רחבת ידיים המתאימה למשפחה, אשר נוהגת לארח תכופות. פינת האוכל מחופה דקטון, במראה דומיננטי ומרשים. 

"הקו המנחה בעיצוב הבית היה יצירת פלטפורמה נקייה, אשר תאפשר לדיירי הבית להתפתח לתוכה גם לאחר תום השיפוץ", מסביר הורוביץ. היות וכמות המשתמשים בבית גדולה, למעצב ולדיירים היה חשוב לשמור על מראה נקי ואחיד. קו זה הכתיב בחירת כמות חומרים מצומצמת במטרה לשמור על אחידות. בין החומרים בבית נעשה שימוש בשיש, פריטי נגרות המתאפיינים בגווני לבן, ועץ טבעי מסוג אגוז אמריקאי. גם מבחינת סקאלת צבעים, נשמר הקו הנקי, כאשר הבית כולו מעוצב בצבעוניות מונוכרומטית-בהירה.
הסלון משקיף לאזור הבריכה ושומר על קשר רציף בין פנים הבית לחוץ.  יחידת הטלוויזיה בסלון כוללת בתוכה יחידת מיזוג נסתרת, אשר על מנת להגיע אליה, מורמת הטלוויזיה על גבי קלאפה מיוחדת - פתרון מקורי ואסתטי, אשר תוכנן על ידי המעצב יחד עם נגר. 

ניצן_הורוביץ,_צילום_עודד_סמדר_(16).jpg
ניצן_הורוביץ,_צילום_עודד_סמדר_(11).jpg
ניצן_הורוביץ,_צילום_עודד_סמדר_(1).jpg
ניצן_הורוביץ,_צילום_עודד_סמדר_(5).jpg

גם האמנות בסלון נעה על סקאלת צבעים בשחור-לבן. הסטיילינג נעשה על ידי אורלי בן סימון מגלריה וישס, אשר ליקטה ושילבה בבית פריטי אמנות, כלי קרמיקה, וגופי תאורה, כולל קריצה לאמנות אפריקאית, אשר באה לידי ביטוי בכלי נוי שונים.
התאורה שומרת על אחידות בכל חללי הבית. נעשה שימוש רב בפסי צבירה שקועים בתוך התקרה, מתוך רצון לשמור על מינימליזם, כאשר כל גופי התאורה הינם שחורים. לצד התאורה האדריכלית הטכנית ניתן למצוא מספר גופי תאורה עשויי פליז, הממוקמים בפינת האוכל ובחדר השינה, במטרה לספק עוד נקודת ברק לצד הצבעוניות המונוכרומטית, כשהפליז אפשר להוסיף עושר מבלי להכניס צבע נוסף.סוויטת ההורים כוללת אזור שינה, חדר שירותים נפרד וחדר רחצה נוסף. היות והחלל מספיק מרווח, תוכננו שני חללים רטובים, במטרה לאפשר לשני בני הזוג להתארגן במקביל ללא הפרעה. עבור אחסון הבגדים תוכננה יחידת נגרות מיוחדת - ארון קיר גדול משולב טלוויזיה, הממוקם בתוך נישה בחלל ומחופה זכוכית מבריקה, אשר שומרת על מראה נקי ומאפשרת כניסת אור נוספת לחלל. מתוך חדר השינה מתאפשרת גם יציאה לאזור החיצוני.

ניצן_הורוביץ,_צילום_עודד_סמדר_(13).jpg
bottom of page