top of page
השראה רב-תרבותית
"בעולם האופנה כיום, המשתנה ללא הרף, נוצרה מציאות אופנתית הטרוגנית שתמיד מאתגרת אותנו כמעצבים בשאלה איך אפשר להמשיך לרגש בעידן שבו נדמה ששום דבר כבר לא מרגש. הכל מהיר, זמין ובר חלוף". תפסנו לשיחה את מעצבת האופנה ענבל חייטמן. מאת: מערכת "עיצוב" | צילום: רותם לבל
צילום: רותם לבל

קולקציית בגדי הים של ZOHARA פונה לנשים באשר הן, ומתבססת על עיצובים על-זמניים, פונקציונליים ומבלי להתייחס לטרנדים במובן המסורתי של המילה. “חשוב היה לי בקולקציה לתת מענה אמיתי ומציאותי לנשים בקשת רחבה של גזרות ומידות, ולכן יש היצע רחב של בגדי ים שלמים במגוון גזרות וחיתוכים, לצד סטים קלאסיים של ביקיני וטופים שונים".

" מאז ומתמיד, האסתטיקה שהנחתה אותי בעיצוב הייתה אקלקטית. תמיד חיפשתי פרשנות עכשווית לאסתטיקות מן העבר שעניינו אותי”, אומרת ענבל חייטמן, בוגרת המחלקה לעיצוב אופנה בבצלאל ומעצבת אופנת נשים. מזה כשנתיים עובדת ענבל במותג "זוהרה", ומעצבת את קו הגרביונים, בגדי הים וההלבשה של המותג.

לדבריה, כמי שנולדה וגדלה במגדל העמק, רב-תרבותיות הייתה מאז ומתמיד חלק מה-DNA שלה ומהשפה האסתטית שלה כמעצבת.

"התפיסה כי האדם יכול להיות שותף בכמה הקשרים ומעגלים של זהויות, ולנוע בחופשיות ביניהם, תמיד היוותה בשבילי מקור בלתי נדלה להשראות וליצירת חיבורים חדשים של מין עם שאינו מינו", היא אומרת. "מקורות ההשראה שלי מורכבים מחיי היומיום שלי ומהשפעות שליוו אותי מילדות - הכוללים התעסקות באמנות, טיולים, אדריכלות ומוזיקה.

"החיבור בין הישן לחדש, האותנטי לעכשווי, איזכורים מן ההיסטוריה, חזרה למלאכות יד עתיקות ומאידך הצפייה בהתפתחות הטכנולוגית המואצת הם בעיקר הדרייב שלי בעשייה העיצובית והקו האסתטי המנחה שלי".

צילום: רותם לבל

לדבריה, בתוך עולם האופנה כיום, המשתנה ללא הרף, נוצרה מציאות אופנתית הטרוגנית שתמיד מאתגרת אותנו כמעצבים בשאלה איך אפשר להמשיך לרגש בעידן שבו נדמה ששום דבר כבר לא מרגש, הכל מהיר, זמין ובר חלוף. “לכן, מעבר לעיצוב הייחודי, חשוב היה לנו להגיע למוצר ברמת גימור ואיכות גבוהה, כזה שילווה את הלקוחה שלנו לאורך שנים ויהיה רלוונטי גם אחרי עונה אחת".

הקולקציה נתפרה בקפידה, תוך שימוש בבדים איטלקיים, מחטבים ואוספים בעלי עמידות גבוהה לשמש, כלור ומים. בגדי הים בעלי בטנות כפולות פנימיות, חלקם עם קאפים פנימיים, הנותנים את תחושת ה"ללכת עם" ולהרגיש בלי.

תערובת של ישן מול חדש, עבודות יד וציטטות מתחום האמנות הם העומדים במרכז סיפור ההשראה של קולקציית בגדי הים. כל הפרינטים הם בלעדיים וחלקם צוירו בסטודיו של החברה בהתאמה מושלמת לכל גזרה. הקולקצייה מחולקת לשלושה קווים עיקריים.

MINIMAL ECO - כוחו של הקו שואב השראה מהפרטים הקטנים, המינימליסטיים. דוגמאות פסים גאומטריים ולעומתם פסים שנצבעו בעבודת יד מעצימים את השילוב שבין הטבעי לעכשווי, וזאת עם נגיעה ידנית מחוספסת. המפגש הבלתי צפוי בין הגאומטרי לידני יצר שילובים חדשניים שבין בגד ים, צבע וקו. כך למשל, פרינט Horizon שבנוי פסים-פסים, אשר נצבעו וצוירו בצביעה ידנית בסטודיו. הפרינט שואב השראה משטיחי הבאוהאוס המציינים את המעבר מאריגה יחידנית ליצירת דגמי אריגים שימושיים ‏מותאמים לייצור המוני. לעומת זאת, פרינט Urban Tribe משלב מוטיבים של אלמנטיים שבטיים שהופשטו לידי קווים ומנגד מתכתבים עם פסים ישרים וכה גאומטרים הקורצים לנו מעולמות הספורט.

צילום: רותם לבל
צילום: רותם לבל
צילום: רותם לבל

RESORT - השראות של טבע פראי, פרחים אקזוטיים, מקטעי אבנים וקווים אבסטרקטיים ואורגניים, שמקורם בטבע. פרינט Havana מתכתב עם ציוריו של פול גוגן, "נשות טהיטי". הנשים שצייר היו רחוקות מאידיאל היופי האירופאי והשברירי. הן היו כהות, פראיות ואקזוטיות. כך, חובקת בתוכה הקבוצה את התום והקסם של הטבע הפראי והרחוק, עם ניחוח פואטי של גן עדן אבוד.

צילום: רותם לבל
צילום: רותם לבל

CALI DREAMING - בין חופי קליפורניה, בעלי השמש הנצחית, לנסיכת הפאנק, סולנית Blondie, נרקמה קבוצה שיוצרת חיבור לא מובן מאליו בין בגדי ים לטקסים ואייקונים שנראה שדהו עם הזמן והשמש, כאילו נלקחו מסרט מסע, אי שם בשנות ה-70. ההשראה מהדואליות שבמראה הנערי-נשי, פאנקי אך סקסי ושילוב של אופנת רחוב אל תוך עולם בגדי הים הנשי והסקסי, יצרה קבוצה שמביאה מראה קצת יותר נונשלנטי, לא מתאמץ ומחוספס. 

bottom of page