top of page

גינת קיץ

גם אם עדיין לא הכנתם את גינתכם לקיץ, עדיין לא מאוחר מדי לעשות זאת. משה פישר מ"דרך ירוקה" מסביר כיצד עושים זאת נכון מאת: מערכת עיצוב

הימים החמים של אפריל ומאי חלפו עברו,  ונדמה כי הקיץ כבר נוכח במחוזותינו - יציב וברור מתמיד. "כעת ניתן לראות בגינות הנוי מי הכין את גינתו לקיץ, ומי נרדם מול ערוגות הפרחים של תחילת חודש מאי ושכח להכין את מערכת ההשקיה לקיץ", מסביר משה פישר, מומחה לתחום הגינה הביתית  והמקים והרוח החיה של "דרך ירוקה". פישר נמצא שנים רבות בענף הגינון, וכבוגר תיכון חקלאי הוא ממשיך בעשייה הירוקה עד היום -  "פשוט כי זה אצלי בנשמה".

לדבריו, מאחר שהקיץ כבר כאן, מי שעדיין לא בדק את מערכת ההשקיה עלול להיות בבעיה. ובכל זאת - זו עדיין השעה לבדוק את סוללות המחשב ולהחליפן לפי הצורך, לראות שתכנית ההפעלה נכונה ועדכנית לימים החמים ולפתוח קווים לבדיקה,

ומה בעניין המדשאות? הרי אין כמו דשא ירוק ומטופח לענג את יושבי הבית ואורחיו. "הסודות הקטנים והחשובים של מדשאה ירוקה ורעננה מושגים באמצעות דישון נכון, ויש מספר חברות קטן שהשכילו לפתח ולשווק דשן גרנולרי מורכב עם איכויות גבוהות. גם משטר ההשקיה יחד עם ממטירים טובים ומכוונים יגרמו לדשא לצמוח בקצב".

טיפול אחד ומיוחד הוא האוורור. פעולה זו, הנדרשת כל כך, חשובה ביותר ועושה פלאים במדשאות דחוסות, הדוקות ועייפות. "נקניקי" המאווררת מוציאים מהקרקע גלילי אדמה מאורכים, פעולה שמאפשרת למים, דשנים ואוויר לחדור לתוך כרית הדשא ולפנק אותה, כאשר במצב רגיל במקומותינו, ללא אוורור, הדשנים והמים במקרים רבים זורמים בחלקם אל מחוץ לכר הדשא. 

ומסתבר שגם לקיץ יש את "כוכבי השעה": הקיץ הקשה מפיל את העדינים והיפים שבפרחי העונה, ורק הקשוחים שורדים. הצמחים המומלצים הם וינקות, ציניות, ירבוזים, חמניות, טגטס ועוד. במקומות מעט מוצלים אפשר לשלב גרניום ופיטוניות. גם שיחים ובני שיחים, רב שנתיים  (נמוכים יותר) באים בחשבון והם מועדפים על מי שמבקשים לחסוך את עבודת החלפת ה"עונתיים" וההוצאה הכרוכה בכך בתחליף קבוע.

"למעשה, שפע של בני שיחים נהדרים עומד לרשותנו: מרוות מסוגים ומגוונים שונים, יסמינים, שתילי ביצן אדומים – סגולים, גלרדייה, רודבקיה, זנב עקרב, אגפנתוס, המרקוליס, והרשימה עוד ארוכה מאוד, אבל השילוב הנכון יביא לססגוניות או מרקם שקט, הכל בהתאם למיקום הערוגה או הפינה ומידת ההצללה, וכמובן - בחירת בני הבית".

חשוב ביותר להתייעץ עם בעל מקצוע שיכול לתת מידע לגבי הגובה הסופי של הצמחים ודרישות הסף שלהם. רק זכרו שממש עכשיו הוא הזמן האחרון להכין את גינת הקיץ.

כדאי לדעת כי "דרך ירוקה", שבראשה עומד משה פישר, מתמחה בעיצוב והקמת הגינה הפרטית. "אני רואה בכל גינה אתגר גדול, מספיק גדול כדי שהגינה תהיה מקום שבו תחושת החוויה תהיה מושלמת. זו צריכה להיות גינה בה חוויית זמן הפנאי שלכם תהיה שלמה".

לדרך ירוקה יתרון בולט וייחודי – השלמת תמונת החצר והגן בעזרתה של סיניה, בת זוגו של משה פישר, המתמחה בתכנון אדריכלי ועיצוב כניסות חניות, שערים משטחי עבודה והנפשה. "את כל מכלול הפנאי והפרקטיקה היום-יומית הנדרשת אפשר לקבל בתכנון מוקפד, ידידותי, ומקצועי מאותה קורת גג".

bottom of page