top of page

שמשיות, צל ומה שביניהם

השמשייה נתפסה תמיד כפתרון הצללה פשוט ונוח, ולרוב גם זול יחסית. אולם כמו באופנה, גם בתחום זה ישנה התפתחות תמידית ודינמיות. בחברת שייד פרו, מספרים על הטרנדים החמים בענף
כתבת שער | מאת: "מערכת עיצוב"

20140305_130720.jpg

האביב כבר מראה לנו את סימניו במלוא אונו: שמש מלטפת, פריחה צבעונית, ציפורים מצייצות... זוהי לכל הדעות תקופה נהדרת לשבת בחוץ, ליהנות מהחצר או המרפסת ולהתמוגג מהצמחים המוריקים ומהאוויר הטרי. 
עם זאת, גם בעונת האביב, שמש ישירה על ראשנו יכולה להביא עמה חוסר נוחות, מסנוורת וגם מסוכנת לעורנו, ולכן יהיה זה מושלם עם תצטרף לתמונה הזו גם פיסת צל. כזו שתשתלב עם החצר, הבית וריהוט החוץ.


השמשייה נתפסה תמיד כפתרון הצללה פשוט ונוח, ולרוב גם זול יחסית. אולם כמו באופנה, גם בתחום זה ישנה התפתחות תמידית ודינמיות. חברת שייד פרו, היבואנית של מגוון גדול ועשיר של שמשיות, מציגה תמונת תקריב על עולם השמשיות. "השמשיות כיום מתחלקות  לשני סוגים עיקריים:  שמשיות עם רגל מרכזית ושמשיות  רגל צד", מספרים בחברה.

 

"לרוב, החומרים של השלד יהיו מאלומיניום בשליטה כמעט אבסולוטית. העץ הוא חומר גלם ששייך לנחלת העבר וכיום ישנו מגוון של שמשיות מאלומיניום דמוי עץ,  כך שלא תוכלו להבחין בהבדל". 
לגבי הגגות, החומרים נחלקים אף הם לשניים: פוליאסטר ברמות משקל שונות (ככל שהמשקל גבוה יותר למ"ר כך הבד יהיה עמיד יותר). לרוב הוא כולל ציפויים מיוחדים, כדי לאפשר עמידות בקרני השמש (UV). למעשה, זהו חומר הגלם הנפוץ ביותר בשמשיות, והוא אף זול יחסית. 

כדאי לדעת כי לרוב, העמידות לשמש תימדד בין עונה אחת ועד לשלוש עונות, באקלים ישראלי טיפוסי. כמובן, שתחום זה משתנה באופן סובייקטיבי בין כל משתמש ומשתמש, והדבר תלוי גם בכיוון השמש והרוח, משך הזמן שבו נוהגים לעשות שימוש בשמשייה ומשתנים נוספים המשפיעים על אורך חיי השמשייה. 

החומר השני הוא חומר  אקרילי. זהו חומר יקר ועמיד יותר, העשוי מניילון מצופה ואליו משתייכים בדים כמו דראלון, ספאנקריליק וסאנברלה, שהם גם המותגים המובילים לשמשיות ולמוצרי הצללה באופן כללי (סוככי זרועות, מרקיזות ופרגולות). מדובר בבדים שאורך החיים שלהם עומד על 7-5 שנים בממוצע, בפרט באקלים הישראלי.


וכעת נותר לעמוד על ההבדלים בין שני סוגי השמשיות: שמשיית רגל אמצע היא אותה שמשייה שבמרכזה עמוד והיא נפתחת בדומה למטרייה. זוהי שמשייה שחופת הגג מחוברת אליה בשתי נקודות גם בקודקוד וגם במרכז. מאחר שיש לחופה של השמשייה שתי נקודות חיבור, לרוב זו תהיה שמשייה חזקה יותר (תלוי כמובן גם במידה, בעובי השלד ועוד). אך בגדול, ניתן לומר שזוהי שמשייה חזקה יותר מבחינת הנדסית וקלה יותר לניוד ממקום למקום. אולם היא מביאה עמה חיסרון אחד שלעתים עשוי להיות קריטי: כל שמשייה צריכה בסיס כדי לייצב אותה ולהחזיק אותה כדי שלא תיפול ברוח. הבסיס משתנה כאמור במשקלו ובגודלו בהתאם לגודל השמשייה. הוא תופס שטח במרכזה - מה שיקשה עלינו להתקרב לבסיסה עם שולחן וכיוצ"ב.

GALILEO INOX COVER (1).jpg
GALILEO WHITE 4.jpg
IMG_0380.jpg

מגבלה נוספת: אי אפשר להטות את ראש השמשייה בהתאם לזווית השמש, מה שלעתים מקשה בעת זריחה או שקיעה וגורם לסנוור. 


לעומתה, כיום הופכת להיות פופולריות יותר ויותר שמשיית רגל צד. בה אין עמוד במרכז או מתחת לחופה. הרגל למעשה ניצבת בצד, וממנה נשלף עמוד אופקי שעליו תלויה החופה. כך נותר לנו שטח צל נקי ופתוח ללא מכשול בדמות בסיס או עמוד. אותו בסיס יעמוד מתחת לרגל הצד, במקום שאינו מפריע וכך נוכל למקם שולחן, כסאות או מיטות באין מפריע ואף להתגבר על אילוצי שטח כמו קיר, עץ, מעקה ועוד. 
שמשייה זו ניתנת לסיבוב של 360 מעלות על צירה, כך שלא משנה באיזה כיוון מיקמנו את השמשייה, החופה עצמה תגיע לכל נקודה בהיקף של העמוד.

 
עניין חשוב נוסף: לשמשייה מסוג רגל צד  ניתן לרוב לתת הגבהה ולשלוט בזווית של החופה, ובכך לחסום את השמש בשעות שהיא נמוכה, כמו בשקיעה או בזריחה. נוסף על כך, שמשיית רגל צד לרוב תיתן  מראה יותר נקי, פתוח ונושם. 

ישנם שני חסרונות לשמשיות מסוג זה: האחד הוא שהן לרוב יותר רגישות לרוח, מאחר שכל מערכת החופה "תלויה" על עמוד ומחוברת בנקודה אחת.

 

עם זאת, הדבר משתנה בין סוגים ואיכויות שונות של שמשיות, מאחר שישנן שמשיות רגל צד חזקות ועמידות. החסרון השני הוא המחיר: שמשיות רגל צד תהיינה יקרות יותר משמשיית רגל מרכזית. הן אף דורשות יותר משקל על בסיסן כדי למנוע התהפכות. 
כיום נרשמת פריחה בתחום, והשוק מציע שפע של שמשיות עם ציפוי דמוי עץ, שכמעט ולא ניתן להבחין כי מדובר באלומיניום. ב"שייד פרו" מציעים, בין השאר, את סדרת ברצלונה, עם מבחר של שלושה צבעים שונים של גימור אלומיניום (מולבן, וונגה  וטבעי). צבעי הגגות נוטים יותר לאפור ואפור-בז' (גרז'). הצבע השחור תופס מקום גם בגגות כצבע אלגנטי וסופר מודרני. 


בסופו של דבר, שמשייה מהווה פתרון מצוין לצל. זהו מוצר שיכול וצריך להשתלב עם גווני הבית, להוסיף למראה הכללי של הגינה או החצר ולבסוף, להיות נוח לשימוש. באתר www.shade-pro.co.il ניתן למצוא פרטים נוספים.

bottom of page