top of page

גגות, מרפסות ומה שביניהן

דווקא בגלל שמדובר בשטח מצומצם ובנוי, נדרשת מיומנות מיוחדת לניצול מרבי של שטחי המרפסות והגגות למטרת יצירת טבע ירוקה בין קירות ובניינים. בחברת "רפאל עיצוב נוף" מסבירים כיצד לעשות זאת נכון מאת: מערכת עיצוב

בשונה מהדעה הרווחת, גינות במרפסות דורשת מומחיות של ממש.  שהרי לא מדובר במרחבים פתוחים שניתן לעשות בהם ככל העולה על רוחנו. דווקא בגלל שמדובר לרוב בשטח מצומצם, ובנוי, נדרשת מיומנות לניצול מרבי של השטח, ויכולת להפוך אותו למקום הנותן תחושה של טבע בין קירות ובניינים.

"גינה במרפסת מאפשרת לכם ליהנות מכל היתרונות של הטבע, גם אם אתם לא גרים בקומה הראשונה ואין ברשותכם שטח של גינה", מסביר רפאל ויצמן מחברת "רפאל עיצוב ונוף". "למעשה, ניתן לעצב ולהקים גינות במרפסת אשר יהיו לא פחות יפות, נעימות ומרשימות מגינות רגילות. קיימת סטיגמה שרק מי שיש לו בית עם חצר יוכל להקים גינה רצינית, אך לא כך הדבר. עם תכנון נכון תוכלו להפוך את המרפסת שלכם ממרפסת משעממת למרפסת מהממת".

לדבריו, הסוד בתכנון נכון של גינות מרפסת הוא לקחת בחשבון את מה שמאפשר שטח המרפסת, ולתוך השטח הנתון ליצוק את רצונותיו וצרכיו של הלקוח. גם אם מדובר במרפסת קטנה יחסית, אדריכל נוף מוסמך יוכל לתכנן גינת מרפסת אשר עונה על כל ציפיות הלקוח ותוכל להיות נעימה ושימושית במיוחד עבור כל בני המשפחה. בדרך כלל, בגינה קטנה ניתן לשלב פתרונות כמו אדניות, שיוכלו להביא אליכם את הטבע במיטבו מבלי לתפוס הרבה מקום, צמחים גדולים וקטנים, תאורת גן, ריהוט תואם, פתרונות הצללה וכל אלמנט שיגרום לכם להרגיש בחצר. בנוסף, ניתן גם להציב מתקני שעשועים לילדים שיוכלו להפוך את הגינה המוקמת במרפסת לאזור משחק נעים עבורם.

"העובדה שאין לכם דירת גן, דירת גג או דירת קרקע לא אומרת שאתם לא יכולים ליהנות ממרפסת ירוקה ונעימה. אנשים רבים טוענים שמרפסת המכילה מגוון של צמחים ופרחים משפרת את ההרגשה הטובה והאנרגיה החיובית. כך שלדעתנו, כל משפחה שגרה בבית עם מרפסת – זכאית לאושר הזה".

אז כיצד מעצבים גינת גג? "מכיוון שהגינה ממוקמת על גג הבית ולא על הקרקע, כפי שמקובל בדרך כלל, צריך להקדיש תשומת לב רבה לנושא העומסים שיכול לשאת הגג, היכן ימוקמו אלמנטים שונים בעלי משקל גדול והאם ניתן להשתמש במכלי שתילה כאלה או אחרים – מידע שרק איש מקצוע המתמחה בנושא עיצוב גינות גג יכול לספק לכם. בנוסף, ההשקיה וציוד ההשקיה הדרוש על מנת שלא תיווצר נזילה מסוכנת ברחבי המרפסת או הגג, אינם דומים לציוד שמשתמשים בו בגינה הנמצאת על האדמה. עוד צריך לדעת מהם כיווני האוויר והשמש של המרפסת והגינה המיועדת על מנת להחליט אילו צמחים או פרחים אפשר היה לנטוע, כדי שיהיו אלה צמחים ופרחים עמידים ככל האפשר בפני תנאי מזג האוויר הצפויים באזור הגג".

כאשר מעצבים גינה על הגג יש להתייחס לגורמים רבים, ביניהם תנאי הסביבה – מזג האוויר באזור, כמות השמש והצל, הצמחייה המתאימה (ישנם צמחים שלא יכולים לגדול בגגות משום שהרוחות חזקות וקרינת השמש גבוהה) ועוד. כמו כן, יש להתקין מערכות חכמות, לדאוג לאיטום, להתחשב בגבהים, בכובד ובמשקלים (לבדוק האם הגג יכול לעמוד בכובד המתוכנן ולשאת את האנשים, הריהוט, הצמחים, הציוד וכו') , להתקין תאורה ופינות ישיבה ועוד.

בנוסף, כל גינה זקוקה להשקיה קבועה ולכמויות מים מסוימות, בעיקר גינות שנמצאות על גגות משום שרמת הקרינה הגבוהה משפיעה על אידוי המים וכתוצאה מהאידוי המהיר עלולים הצמחים והאדמה להתייבש. אדריכל נוף מנוסה יידע כיצד לבחור במערכת השקיה איכותית וחסכונית שתקל על התחזוקה ותספק את כמויות המים הנחוצות. כמו כן, כדאי להתקין מערכת ניקוז איכותית שלא תראה לעין ותמנע רטיבות ולכלוך. לצד כל אלו, ישנו שפע של תוספות, אלמנטים ורעיונות מקוריים לעיצובים על גג:

משטחי עץ: דקים, פינת ישיבה מעץ, אדניות מעוצבות, ספסלי עץ ועוד יעניקו לגג מראה טבעי ונעים, הדקים ניחנים בעמידות רבה והם אסתטיים ופונקציונאליים.

צמחייה: כאמור, ישנם צמחים שלא מתאימים לגגות ולכן חשוב לבחור בצמחים עמידים וחזקים שיכולים להתפתח גם כאשר הקרינה חזקה. מומלץ לבחור בעצים בוגרים ולהקפיד להשתמש במכלים עמידים שמאפשרים החלפה של כלים ומונעים דליפת מים. לדוגמה: עצי נוי כליגוסטרום יפני, לגסטרמיה הודית, לגונרית פיטרסון, עצי פרי כזית אירופי, לימון, ליצ'י, קלמנטינה, שיחים כהרדוף הנחלים, היביסקוס סיני, בראיניה מושלגת ועוד.

הצללה: מכיוון שארצנו חמה והגג חשוף לשמש רבה, יש לדאוג ליצירת הצללה שתאפשר לבני הבית ולאורחים לשבת בחוץ וליהנות מהגג גם בימים החמים. ניתן לבחור בין פתרונות הצללה שונים כמו למשל שמשיות, גזיבו, בדי הצללה, פרגולות שונות (מעץ, ממתכת, מברזל ואלומיניום) ועוד.

כדים מעוצבים ומכלי שתילה: שילוב כדים ומכלי שתילה מרשימים יוסיף חן לגג. ניתן למצוא את הכדים והמכלים במגוון עיצובים, טקסטורות וצבעים ולשלב אותם עם תאורה מרשימה. שתילת עצים בוגרים במכלים המעוצבים תיצור תחושה טבעית ומזמינה. כדי לשמור על המראה היפה יש להקפיד על תחזוקה נכונה ושמירה על מערכת הניקוז.

לסיכום, כדי לעצב גג מרשים ונעים שעונה על הצרכים שלכם מומלץ לפנות אל אדריכל נוף מנוסה שמתמחה בעיצוב גינות גג. באתר www.refaelw.com ניתן למצוא פרטים נוספים.

תאורה מעוצבת: גופי תאורה מעוצבים יהפכו את גינת הגג למקום קסום, בעיקר לאחר שקיעת השמש. ניתן להוסיף גופי תאורה גלויים או סמויים אשר עונים על צורך עיצובי ופונקציונלי (קריאה, לימודים וכו').

אלמנטים של מים: אלמנטים של מים כגון בריכות נוי יקנו לגינת הגג אווירה מרגיעה וייצרו תחושת זרימה.

bottom of page