top of page

מחיצות גבס: הרבה יותר מגמישות עיצובית

בנייה בגבס משפרת את איכות הבנייה, מקצרת את משך הבנייה ובעיקר - חוסכת כסף. ועוד לא דיברנו על עיצוב, בידוד, אקוסטיקה ושלל יתרונות נוספים. הנה כמה דברים שאולי לא ידעתם על לוחות גבס מאת: מערכת עיצוב

עד כמה עשוי להיות מרתק עולם לוחות הגבס? ובכן, אתם בהחלט עשויים להיות מופתעים משימושיו ומתכונותיו של חומר ייחודי זה, שטומן בחובו פתרונות רבים לסוגיות שאולי כלל לא העליתם על דעתכם. מי שכן מכיר היטב את יתרונות לוחות הגבס, הם מעצבי פנים, אדריכלים, משפצים וקבלנים הן בישראל והן בעולם. למעשה, מדובר בטרנד גלובלי שנמצא כאן כדי להישאר. השורה התחתונה היא כי בכל הקשור במחיצות פנימיות, בנייה בגבס משפרת לאין ערוך את איכות הבנייה, מקצרת במידה רבה את משך הבנייה ובעיקר - חוסכת כסף. אבל כדי להגיע אל אותה שורה תחתונה, הנה כמה דברים שאולי לא ידעתם על לוחות גבס.
​תכנון תאורה. תכנון: פנינה ונועם רימון אדריכלים  צילום: עודד סמדר

תכנון תאורה.

תכנון: פנינה ונועם רימון אדריכלים

צילום: עודד סמדר

תכנון: פנינה ונועם רימון אדריכלים צילום: גלעד רדט

תכנון אמבטיה.

תכנון: פנינה ונועם רימון אדריכלים

צילום: גלעד רדט

קבלנים שעובדים בשיטה זו, מדווחים על חיסכון של כ-40% בבנייה בלוחות גבס בהשוואה לבנייה קונבנציונאלית בבלוקים. נתון כזה הופך את הפרויקט כולו לנוח, לכלכלי ולרווחי יותר

בנייה בגבס: קלה, נוחה, מהירה
"כיום, בניית דירה בשיטה המסורתית נמשכת למעלה משנתיים בממוצע. התהליך ארוך וכמעט אין דירה ללא כשלים. הדיירים מוצאים את עצמם סובלים מחוסר נוחות אקוסטית (מעבר רעשים) ומחוסר נוחות תרמית (קר בחורף חם בקיץ). חברת אורבונד, כחלק מקבוצת קנאוף העולמית, מסבירה כי הפתרון לבנייה איכותית מתחיל בבניית מחיצות בין החדרים בלוחות גבס בשילוב בידוד מינראלי.
שיטה זו מחליפה את הבנייה בבלוקים ומגלמת בתוכה יתרונות רבים. הגבס הוא חומר חזק, יציב, מבודד אקוסטית ותרמית, בריא, מהיר לביצוע ונוח לעבודה".
רשימת היתרונות בבנייה בגבס ארוכה ומפורטת, והיא כוללת מספר נושאים. כולם יודעים כי הבנייה בגבס גמישה ומודולרית, הן בתהליך הבנייה והן לאחר שהדירה מוכנה ונדרשים שינויים. אך ישנם יתרונות רבים נוספים. הנה כמה מהם.
תכנון: פנינה ונועם רימון אדריכלים  צילום: גלעד רדט תכנון אמבטיה

תכנון אמבטיה.

תכנון: פנינה ונועם רימון אדריכלים

צילום: גלעד רדט

גמישות בבנייה: לשנות את מספר החדרים בקלות
לא רבים מודעים לעובדה כי כאשר קירות החדרים בדירה בנויים ממחיצות גבס, אין שום בעיה לבצע בה שינויים פנימיים - גם אם החלטתם לפתע שאתם מעוניינים בחמישה חדרים במקום ארבעה, או רק שלושה. כך או אחרת, היישום מהיר, קל ופשוט, ואף ניתן לעשות זאת בעצמכם אם אתם בעניין של DIY.
באמצעות לוחות גבס ניתן להתאים את מבנה הדירה לצרכי המשפחה, ולשינויים שחלים בה לאורך השנים. במיוחד בקרב משפחות עם ילדים קטנים, ישנה חשיבות לחלוקת חדרים כדי שלכל ילד תהיה את הפינה שלו. עם הזמן, הילדים גדלים ועוזבים את הבית ולכן יש צורך בחללים משותפים גדולים, כגון מטבח וסלון. בזכות העובדה כי הרכבת ופירוק קירות הגבס מתבצעת בקלות ובמהירות, הופכת השיטה של שימוש בלוחות גבס כמחיצות פנים לנפוצה ביותר, הן בבתים חדשים והן בבתים קיימים בהם מתבצע שיפוץ.
במקרה כזה, לא צריך לשבור קירות בלוקים, לא צריך לשבור את הריצוף ולהחליפו, אפשר להעביר את כל הצנרת והחשמל דרך המחיצה בקלות, מבלי להרוס דבר. וכך, הכל נעשה פשוט יותר בזכות הגמישוּת שמציעה העבודה עם לוחות גבס. בנוסף, לקבלנים שעושים שימוש בלוחות גבס קל יותר לביצוע והתוצאה הסופית טובה הרבה יותר.

תכנון פרקט. תכנון: פנינה ונועם רימון אדריכלים צילום: גלעד רדט

.תכנון פרקט
תכנון: פנינה ונועם רימון אדריכלים

צילום: גלעד רדט

מהירות הבנייה וצמצום פסולת: נוח – וגם כלכלי

עד כמה בנייה בלוחות גבס תהיה מהירה יותר? קבלנים שעובדים בשיטה זו, מדווחים על חיסכון של כ-40% בבנייה בלוחות גבס בהשוואה לבנייה קונבנציונאלית בבלוקים. אין ספק כי נתון כזה הופך את הפרויקט כולו לנוח, לכלכלי ולרווחי יותר. כי זמן זה כסף. בנוסף, שימוש בלוחות גבס מצמצם משמעותית את כמות פסולת הבנייה המצטברת במהלך חיי הפרויקט.
ועניין נוסף: בעבר היו סביבנו טייחים – אנשים שזה היה מקצועם. אך זהו עולם הולך ונעלם. כיום קל הרבה יותר למצוא קבלן גבס, בעיקר כי העבודה בגבס לא דומה לעבודה עם בלוקים: להרים לוח גבס לא דומה בשום צורה להרמת בלוקים, ולשפכטל קיר גבס לא דומה בשום צורה לטיוח קיר בלוקים.

.חלונות מבודדים. תכנון: פנינה ונועם רימון אדריכלים  צילום: עודד סמדר

.חלונות מבודדים
תכנון: פנינה ונועם רימון אדריכלים

צילום: עודד סמדר

תרמי, אקוסטי ומה שביניהם

הפרדה אקוסטית ניתן להשיג באמצעות שילוב של לוחות גבס עם בידוד מינרלי מהדור החדש (המיוצר בטכנולוגיית ECOSE הייחודית), היוצרים מחיצה עם בידוד אקוסטי מושלם. זאת ועוד, שילוב של בידוד מינרלי במערכת חיפוי לוחות גבס פנימית של קירות חוץ, ייתן את המענה התרמי למערכת כולה. כידוע, בידוד תרמי משמעו שימור החום בחורף והקרירות בקיץ בתוך המבנה ומניעה של השפעה תרמית הפוכה (יעילות אנרגטית המביאה להקטנת הוצאות החשמל). ומילה על עמידות בפני רטיבות: אם מתפתחת נזילה בתוך קיר בלוקים או בטון מברז או צינור, הקיר יספוג היטב את המים. לעומת זאת, במחיצת גבס בה נעשה שימוש בלוחות גבס של אורבונד, מזהים את הנזילה מיד, וגם אם לוחות הגבס נרטבו, ניתן להחליפם במהירות ובקלות (במקרים קיצוניים). ואם כבר מדברים על נזקים, כדאי לדעת כי מחיצות גבס עמידות ויציבות יותר בפני רעידות אדמה.

עיצוב של יוקרה
כיום, יותר ויותר קבלנים מעדיפים לעשות שימוש במחיצות גבס של אורבונד על מנת להעניק מראה איכותי ויוקרתי למבנה ולקירות הפנימיים בו. 
במרבית דירות היוקרה בישראל, מורכבים לוחות גבס במחיצות הפנים של המבנה לגימור מושלם.
בנייה בלוחות גבס יכולה להגשים את כל החלומות המעוצבים שלנו ולהפוך אותם למציאות. בין אם בעבודה עצמית או על ידי קבלן גבס, ניתן ליצור מגוון עצום של אלמנטים עיצוביים, שקשה לבצעם בשיטות הבנייה הקונבנציונאליות.
השימוש בלוחות גבס מתבצע במהירות, בקלות ובפשטות ויכול להפוך כל דירה סטנדרטית לדירה מסוגננת ומעוצבת להפליא.

בין הדוגמאות לעיצוב ניתן למנות הנמכת תקרה ושילוב תאורה שקועה בתוכה, נישות לארון ספרים, יצירת נישות המוסיפות נגיעה ארכיטקטונית לחלל הבית, התקנת קרניזים דקורטיביים בהיקף הדירה – לפי מידות וזוויות, יצירת חלונות ופתחים בדירה, בניית קירות מעוגלים, יצירת קשתות בפתחי כניסה לחדרים, הסתרת צנרת מיזוג אוויר על ידי בנייה דקורטיבית בגבס ועוד. בנוסף, בנייה בלוחות גבס איכותיים יוצרת קירות ישרים במיוחד, בעלי מרקם חלק המאפשרים צביעה אחידה שמעניקה לדירה גימור איכותי ומראה מושלם. פרטים נוספים על מחיצות גבס באתר אורבונד. 

bottom of page