top of page
בית הברזל

כשקובי חליפה היה כלכלן, הוא ואשתו רומי המעצבת החליטו לבנות את בית חלומותיהם. המסע נגמר בשינוי מקצועי ובית שבו החוץ והפנים הם מקשה אחת

אדריכל: יונתן מונג'ק // צילום: גלעד רדט // מפתחי ברזל: ארטפרו

אדריכלות יונתן מונצק, צלם גלעד רדט, באדיבות ארטפרו מפתחי ברזל (38).jpg

הקומה הראשונה בבית כוללת את החללים הציבוריים – סלון, מטבח ופינת אוכל. "החלטנו לבנות את החלק הציבורי כחלל אחד כדי לייצר תחושת מרחב", אומר חליפה. דלת הכניסה משולבת בתוך קיר זכוכית שפונה לחזית, כאשר הבאים נכנסים , כל הבית פרוס לפניהם. כל קומת הקרקע היא רצפת אבן שממשיכה גם במרפסת. בסלון ספת עור שחורה ושתי כורסאות עור כהות. מולם ממוקמת ספת מיני לבנה ושזלונג לבן. המטבח הינו מטבח עץ, אי מרכזי ומעליו מתקן נפחות לתליית סירים.  האי הוא מרכז הבית, מקום מפגש מרכזי. פלטת האי עשויה משטח עץ אלון ומשמשת גם כקרש חיתוך.

בין המטבח לסלון ממוקם קמין. הריהוט הינו עיצוב מיוחד לבני המשפחה, תכנון וייצור של ארז נגרים. בנוסף, בקומת הקרקע ממוקם חדר עבודה של בני הזוג. לכל אחד מקום משלו.

אדריכלות יונתן מונצק, צלם גלעד רדט, באדיבות ארטפרו מפתחי ברזל (45).jpg

אחד הטרנדים הבולטים בעולם העיצוב הוא שילוב של החוץ אל פנים הבית. טשטוש אמיתי בין שניהם ובתוך כך לייצר מראה מתמשך של הפנים והחוץ. בית אחד בשרון הצליח לעמוד במטרה. בבית השקוף שלפנינו קשה מאוד להבין האם מדובר בחלל פנים או בגינה המעוצבת. מי שעומד מאחורי הרעיון והעיצוב הם בעלי הבית, בני הזוג רומי וקובי חליפה. "רצינו לעבור לבית שבו הדבר המרכזי שכל אורח ירגיש הוא האווירה הביתית", מספר חליפה, מנכ"ל ובעלים של ארטפרו, המתמחה בפיתוחי ברזל.

"לקח לנו הרבה זמן למצוא בית שיתאים לרצונות שלנו. בשלב מסוים בחיפושים הבנו שמה שאנחנו מחפשים נמצא בתוכנו ולכן החלטנו ליצור את הבית בעצמנו. חברנו לאדריכל יונתן מונג'ק ויחד מימשנו את החזון לרכוש מגרש וליצור בית שמשתלב עם הנוף ומחבר בין הפנים לחוץ ולהפך", הוא ממשיך.

ואכן, החזון הוגשם בהצלחה. כבר בכניסה לחצר אנו מבינים שהגענו לבית מיוחד במינו. אל מולנו מתפרש בית שהחזית שלו – שקופה. גם דלת הכניסה היא שקופה ומרגע הכניסה לחצר הכל פרוש לפנינו. קיר הכניסה בחזית מחבר בין הבית לבין מרפסת גדולה ויוצר קשר בין שני החללים, "אותם אנו מנצלים לאורך רוב ימות השנה", מגלה חליפה.

אדריכלות יונתן מונצק, צלם גלעד רדט, באדיבות ארטפרו מפתחי ברזל (48).jpg
אדריכלות יונתן מונצק, צלם גלעד רדט, באדיבות ארטפרו מפתחי ברזל (19).jpg

לאורך השנים, ולאור אהבתם והחיבור לברזל, הוסיפו לבית אלמנטים שעיצבו בעצמם, כמו מדרגות ברזל, השערים בכניסה, פרגולה, מתקן לתליית הסירים במטבח מעל האי, מטבח חוץ כולל פריג'ה (גריל ארגנטינאי), תאורת חוץ ופריטים נוספים בהם ארונות, שולחנות וכסאות, כולם  מברזל".

 

בעקבות בניית הבית, חליפה הבין שהוא בעסק הלא נכון. לדבריו :"כשבנינו את הבית עסקתי בכלל בכלכלה, אבל משהו בתהליך היצירה משך אותי וגרם לי לוותר על עבודה יציבה ולפתוח את ארטפרו, המתמחה באלמנטים מעוצבים לבית מברזל. היום אנחנו מעצבים ומייצרים אלמנטים שונים, גדולים כקטנים מברזל, ומציגים שפע פתרונות ברזל לבית מבוטיק שפתחנו ברמת השרון.

אדריכלות יונתן מונצק, צלם גלעד רדט, באדיבות ארטפרו מפתחי ברזל (25).jpg

בקומה העליונה ממוקם חלל מרכזי, והוא משמש לטובת מפגשים חברתיים, פינת משפחה, ומקום מיוחד לילדים. החדרים של הילדים תוכננו לצורכי שינה בלבד וכל הפעילויות בעצם הוצאו החוצה. החלל המרכזי בעל חלון בצורת טרפז. החלון פונה לצפון ומכניס הרבה אור טבעי, שם ממוקם שולחן עבודה ארוך (5 מטר) לטובת הילדים.

 

סוויטת ההורים כוללת מיטת אפיריון מברזל כמובן, ביצוע ותכנון של ארטפרו, מעליה תלויים קישוטי זכוכית ומולה אלמנט זכוכית המשמש כמעמד לנר.

 

"בזכות קיר הזכוכית והמפתחים הגדולים מברזל, הצלחנו לשלב בצורה מושלמת בין הפנים לחוץ, מה  שיוצר תחושה שהבית ממשיך עד לחצר. בהמשך הקומה מיקמנו את סוויטת ההורים המופרדת מהחלל המרכזי. רומי אשתי העוסקת בעיצוב חללי תצוגה הייתה אחראית לעיצוב ולבחירת החומרים שמגדירים את החיבורים של הבית. כדי לייצר את האווירה הביתית והחמימה אותה רצינו, בחרנו באלמנטים כמו אריחי חלילה או מטבח המעוצב בסגנון חם וכפרי שפתוח לחצר גם הוא. את חדרי הילדים מיקמנו בקומה העליונה אותה עיצבנו כשהחדרים מקיפים חדר משפחה מרכזי ולצידו חדר רחצה. התקרה מזכוכית מחופה בקורות עץ ולרצפה בחרנו בפרקט בגוון לבן".

bottom of page