top of page
יוקרה מאופקת בין האנגרים ומוסכים
Ilanit Argaman - Kalansua Office 02.jpg

בהרצאותיה לאדריכלים ולמעצבים, מדברת אילנית ארגמן גם על היכולת להעביר את המסר ללקוח והיכולת להיות קשוב לרצונות שמתחת לפני השטח. בפרויקט זה, יכולת זו מומשה באופן מרתק

תכנון: אדריכלית אילנית ארגמן // צילום: ליאור טייטלר

Ilanit Argaman - Kalansua Office 32.jpg
Ilanit Argaman - Kalansua Office 30.jpg

בלב אזור התעשייה של קלנסואה, ממוקם מפעל ראשון מסוגו בארץ לגריסת גזם, שהוקם בשיתוף עם המשרד לאיכות הסביבה. בצמוד אליו נבנה מבנה משרדים של חברת אקספרס ירוק.
אילנית ארגמן, אדריכלית מעמק חפר, הוזמנה לתכנן את המשרדים. ארגמן, אדריכלית מזה למעלה משני עשורים, מאמנת אישית ועסקית, מרצה לאדריכלים ומעצבים ומלמדת עיצוב פנים – מתחילה כל פרויקט, פרטי או מסחרי, בהבנה עמוקה של הצרכים ובהכרות עם הלקוחות שלה. כך, היא מאמינה, תוכל לדייק ולתאים את התכנון והעיצוב עבורם בצורה המיטבית. 


במקרה זה גם מדובר בשילוב של תרבויות אשר ליוו את החוויה כולה של תכנון ועיצוב המשרדים של המשפחה. "העבודה עם משפחת חדיג'ה המכובדת הייתה מרתקת, למדתי כל כך הרבה על המגזר הערבי, מבפנים - והחכמתי" אומרת ארגמן. 
לדבריה, "החזון שלנו היה לתכנן משרדים אשר יכילו את הערכים של החברה וישרתו אותה מבחינה פונקציונלית, בסמיכות למפעל ובמקביל ישמשו כמשרדים ייצוגיים אשר ניתן לארח בהם שרים, נציגים של הרשויות ואנשי עסקים המגיעים למקום. זהו עיצוב משרדים שמשדר יוקרה שקטה, אך גם חמימות וביתיות מזמינת אורחים, כמיטב המסורת.

משרדי החברה מצויים בקומה העליונה של בניין המשרדים, ולהם שלוש חזיתות, מה שמאפשר לשמש לחדור מבעד לחלונות הגדולים, ולשחק במשחקי אור וצל על פרקט הפישבון מאלון מעושן המחפה את חדרי המשרד הנמצאים בהיקף. על מנת לרכך את חדירת האור שילבה האדריכלית וילונות ורטיקליים מבד רך ונופל בגוון אפור עדין, המרככים את קרני השמש.


"לובי הקומה העליונה מואר באור טבעי על ידי חלון ענק ובתקרה המונמכת תכננתי גוף תאורה העשוי מפליז בחיתוך CNC בגאומטריה צמחית, כאזכור למפעל הסמוך". הגוף מאיר את הלובאים באור רך מלמעלה. הלובי מוביל למבואה מרווחת במשרדי המשפחה ובו פינת המתנה אינטימית ודלפק מרשים וגדול ממדים, חצי מרחף, מאלון מבוקע, המקבל את הנכנסים למשרד. "היה לי חשוב לייצר אלמנט מרשים בכניסה, כזה שלא רואים בכל מקום, מסה גדולה של עץ, כך שהקצה של הדלפק המקבל את הנכנסים למשרד מרחף ונראה כפלא ביצועי. ואכן, התכנון שלו היה מורכב  וכך גם הביצוע, מלחמה בכוח הכבידה... הוא נעשה בעבודת צוות נהדרת עם הנגר", מספרת אילנית ארגמן.

Ilanit Argaman - Kalansua Office 27.jpg
Ilanit Argaman - Kalansua Office 07.jpg
Ilanit Argaman - Kalansua Office 01.jpg

השטח הציבורי של המשרדים מחופה בלוחות גרניט פורצלן של 120/120 ס"מ באפור כהה עם נגיעות חלודה. בין הלובי למשרדים מפרידות מחיצות רצפה תקרה במסגרות שחורות של חברת אינוויט, המגדירות אותו ויוצרות את ההפרדה בין החיפויים השונים שהוזמנו מחברת מודי קרמיקה. במעין משחק תפקידים, במבואת הכניסה הרצפה כהה ואילו התקרה האקוסטית בנויה מלוחות אלומיניום דמויי עץ, של חברת יהודה יבוא יצוא, בגוון של הפישבון המחפה את המשרדים, ותוחמים את האזור הנמצא מתחתיו. שני גופי תאורה מאורכים ותלויים בין הלוחות של התקרה האקוסטית ולהם מעין קעריות הפוכות מפליז, המופנות לכיוונים שונים ומאירות את הדלפק.

Ilanit Argaman - Kalansua Office 13.jpg

הקיר האחורי המשמש כרקע למבואה, קיר נגרות באפור גרפיט עם מסגרות, הוא למעשה חלל סמוי מאחורי דלתות המשמש כאגף התפעולי של המזכירות.
בהרצאותיה, לאדריכלים ולמעצבים, מדברת ארגמן בין היתר על היכולת להעביר את המסר ללקוח והיכולת להיות קשוב לרצונות שמתחת לפני השטח, כאן היה ברור שישנה חשיבות גדולה למקום שתופס חדר הישיבות, שהוא גם משרדו של אבי המשפחה, ועל כך השפה העיצובית בחלל זה שונה ו"כבדה" יותר מהקו הנקי השולט בעיצוב הפנים של המשרדים האחרים, ומכבדת את המעמד.
השימוש בחומרים כגון עץ מסיבי ואבן אפורה כהה יצר חלל מרשים ומאופק, המרוכך בעזרת נגיעות פליז זוהרות ושקיפות של זכוכית במעטפת החיצונית והפנימית.


ליצירת קשר עם האדריכלית ולצפייה בפרויקטים נוספים היכנסו לאתר: www.ilanitargaman.com או לפייסבוק והאינסטגרם Argamanilanit . 

Ilanit Argaman - Kalansua Office 12.jpg
bottom of page