top of page

עשרת הדיברות לגינת גג

גינה על הגג היא חלומם של רבים, אך כדי שהחלום יהיה מושלם, חשוב לקחת בחשבון כמה פרמטרים מכריעים. ניסן נכון מחברת "הקו הירוק" מספק טיפים מנצחים

התאמת צמחייה
גינון הקו הירוק

בשעה טובה הגשמתם את החלום, יש לכם גג שצופה לעבר הנוף וכעת אתם מתפנים לעלות שלב, וליצור בו גינה פסטורלית ומעוצבת. פנינו אל ניסן נכון מחברת "הקו הירוק", מתכנן ומעצב גינות המתמחה בגינות גג, עם ותק של 30 שנים בתחום. ביקשנו ממנו לספק לנו עשרה טיפים מנצחים שיהפכו את הפרויקט כולו להרבה יותר פשוט, מובן וקל.
1. ריכוז עבודות: 
מעבר לכימיה ולהמלצות, ודאו שהקבלן מתמצא באופן יסודי בכל אחד מהנושאים. זיכרו: המפתח להצלחה ולמינימום תקלות הוא ריכוז העבודות אצל בעל מקצוע אחד. 
כך, בניית האדניות חייבת להיות מותאמת לצמחיה מבחינת הנפח המשקל וחוזק הדפנות. האיטום ואף התאורה יותקנו בהתאמה לגדילת הצמחייה וכד'.
2. סדר עדיפויות:
הגדירו את הצרכים שלכם ככל שאתם מודעים אליהם. אזורי שימוש (פינת ישיבה מטבח חוץ כן/לא פינת משחקים תואמת את גיל הילדים אזור ישיבה אלטרנטיבי וכד'). חשוב להתייחס לאזורים בגג בהם נדרשת הסתרה של הנוף ולאזורים בהם רצוי שהנוף יישאר פתוח. בררו מהם האזורים בגג בהם השמש חזקה וכיצד ניתן להתגבר על כך. פרקטיקה פרקטיקה  פרקטיקה . יש לכם הרבה חלומות, וחלק מהם לא יתממש  - היצמדו לאלה שנראים לכם הכי נחוצים ואותם בקשו לבצע באופן אסתטי ויעיל .

3. תשתיות:  
לפני תחילת העבודה ערכו סיור עם הקבלן המבצע ובררו הימצאות תשתיות כגון נקודות מים, חשמל, ניקוז וגז. התשתיות הנ"ל צריכות להיות ממוקמות באופן שיאפשר ביצוע של הפרויקט. ודאו שבוצעה בדיקת הצפה לגג ושהאיטום תקין. אם יש לכם ספק, מומלץ לפתוח צינור מים ע"ג הריצוף ולאתר נקודות מים עומדים. במידה שישנן כאלו, יש לטפל בהן לפני ביצוע העבודות. השקיעו באיכות היום, כי בעתיד המחיר יהיה גבוה בהרבה.
4. בחירת מיכלי שתילה: 
מעבר לנראות של מכלי השתילה חשוב להתאים את גודל המיכל לצמח אשר יכנס לתוכו. ודאו עם הקבלן שהחומר ממנו עשויים הכדים עמיד ושאין לו השפעה על המשטח שמתחתיו. עציצים איכותיים יתנקזו באופן אטום וימנעו נזילות בעתיד.
5. מצעי גידול: 
על פניו כל המצעים זהים אולם בפועל ישנם טובים וטובים פחות. השקיעו במצעים, כי החלפה שלהם בעתיד תעלה הון. יש  לבצע מילוי מצעים בכדים בצורת שכבות באופן שיאפשר זרימה של עודפי המים. השכבה העליונה חייבת להיות כבדה על מנת להקטין אידוי ולמנוע מחלקיקים להתפזר באוויר.

6. אופי הצמחייה: 
מעבר לנושא האסתטי, אפשר ולעיתים רצוי, להשתמש בצמחיה נשירה אולם לנשירת עלים יש השפעה על רמת האחזקה העומס על ניקוז הגג ולעיתים גם על כתמים ע"ג הריצוף. הימנעו מצמחים שקצב הגידול שלהם מהיר - הם ימצו את המיכל שבו הם שתולים מהר ויכנסו למצב של עקה (סבל). ודאו  שהצמחים עמידים לרוחות שישנם בגג. בכל הקשור לצמחי צל/שמש, שימו לב - זווית השמש שונה בין הקיץ והחורף.
7. השקיה: 
חובה להקצות קו נפרד למערכת ההשקיה ע"מ למנוע השבתה של פנים הבית במקרה של בעיה, ולשמור על גישה נוחה לצנרת למקרה של תקלה. לחץ המים בגג נמוך ויש להתחשב בכך בתכנון ההשקיה. בגינת גג שבה השתילה מתבצעת במצעים מנותקים חובה להתקין מערכת דישון - הקרקע אינה אוחזת דשן. יש להפריד את הצמחים באזורים מקורים אם יש כאלו ע"מ להמשיך להשקותם בחורף .
8. תאורה:  
תאורה טובה ונכונה אינה מותרות. הגג הוא חדר נוסף בדירה, וככזה יש להתייחס אליו. קיימים שני סוגי תאורה: האחת תאורת הצפה שתפקידה להתמצא במרחב והשנייה תאורה רומנטית שתפקידה להחמיא לפרטים. בגג האזורים משולבים וצריך לבצע את ההפרדה בצורה חכמה. הפרידו את אזורי התאורה ככל שניתן, בד"כ רק אזור אחד יהיה בשימוש. 
9. תחזוקה: 
אנשים נוטים להזניח את נושא תחזוקת הגג, וחבל.  חשוב לוודא שכל מה שהוזכר לעיל מתפקד באופן שוטף. הסובלנות של הצמחים לחוסר מים בגינות גג קצרה מאוד בגלל סוג הקרקע הקלה שעליה הם גדלים. בנוסף, שטח המחיה של הצמחים מצומצם והתחרות גדולה. מומלץ בהקשר זה לייעד אזורים נפרדים לפרחי עונה שאורך החיים שלהם קצר והם דורשים יחס מועדף. תחזקו את מערכת ההשקיה התאורה והניקוז ובאופן שוטף.
10. בטיחות: 
מופיע כדיבר העשירי אולם הוא הדיבר אשר צריך להופיע אצלכם ראשון. חובה לוודא שהמעקים מותקנים בגובהה תקני. במידה שמתוכנן דק, הגובה של המעקה ביחס לרצפה עשוי להשתנות. בניית גינה על הגג משמעותה תוספת משקל לגג. יש להכיר את יכולת הנשיאה של כל אחד משטחי הגג ולוודא שלא תהיה חריגה. 
מומלץ להיוועץ עם מהנדס. אין להצמיד מכלים או ספסלים למעקים – כי ילד עלול לטפס עליהם. בנוסף, ודאו שהצמח בבגרותו מתאים לגודל המיכל וצמצמו נוף ככל שניתן אחרת הצמח עלול לקרוס. הנקודות של ניקוז המים בגג בד"כ אינן מתאימות לשאריות בכמות גדולה ולכן ודאו שבוצעה ההתאמה הנדרשת. תחזקו את הפתחים - הדבר ימנע בוודאות הצפות. ועניין נוסף: בגג קיימות רוחות חזקות שעשויות להגיע עד 100 קמ"ש ואף יותר. ודאו שהכדים, הצמחים ושאר האלמנטים בגג מקובעים בהתאם.חובה לוודא באופן שוטף תקינות "מונע זרימה חוזרת" (מז"ח) במערכת ההשקיה. הקירבה הפיזית בין מערכת ההשקיה והמערכת הביתית מסוכנת. הקפידו על בטיחות מערכות התאורה והחשמל.
לסיכום, הגג הוא לא סתם חלל נוסף בדירה - הוא אזור מורכב ומותקנות בו מערכות רבות. ככל שתהיו מעורבים בהקמתו וככל שתתמצאו בו יותר בהמשך, כך תיטיבו לשמר אותו ותוכלו להפיק ממנו את המיטב.

באתר חברת "הקו הירוק" (the-green-line.co.il/gina-gag) תמצאו פרטים רבים נוספים.

ניצול קירות לצמחיה פינת אוכל חיצונית
bottom of page