top of page
אדריכל איציק ניב, צלם אלעד גונן(29).jpg

 אדריכלות: איציק ניב / צילום: אלעד גונן 

גינה לי

עיצוב הגינה והסביבה שמחוץ לבית הוא כבר לא עניין של מה בכך. ההבדלים בין החוץ לפנים מטשטשים יותר ויותר, והגינה הפכה כבר חלק בלתי נפרד מהבית ומהתכנון. אז לקראת האביב שכבר תיכף מגיע: כיצד תהפכו את הגינה לכרטיס הביקור של הבית שלכם? הנה הצצה לכמה מהגינות הכי יפות בארץ ועל הדרך, איך תהפכו את הגינה שלכם לאחת כזו

 עיצוב/אדריכלות: הלל אדריכלות / צילום: עודד סמדר 

 עיצוב/אדריכלות: הלל אדריכלות / צילום: עודד סמדר 

"הניתוק בין פנים הבית לגינה כיום הוא וירטואלי לגמרי - הסלון לא באמת נגמר, היכן שגובלת הוויטרינה", אומר ינון בן דוד, בעלים של משרד אדריכלות. "בגינה העכשוויות כבר לא מספיק להקיף בצמחיה, הנטייה היא לייצר גן של ממש, שופע באטרקציות עם כל הפונקציות החשובות לבית, שיוצרות חוויה של ממש. הקורונה הביאה את הישראלים להבין שהגינה היא אחד החללים החשובים בסביבת המגורים הפרטית. שטחי החוץ מכפילים את מרחב המחיה, תכנון הפנים מושפע מהחוץ כך שמלכתחילה החדרים פונים החוצה. סביבת המטבח החיצוני הפכה למוטיב מרכזי בהתנהלות בסביבת החוץ וכך, גם סלון החוץ, המשחקים והבריכה".

 

בעקבות הקורונה, גם המרפסת הביתית צברה תאוצה והיא הפכה לחלק נכבד ועיקרי. ברברה ברזין, בעלת בי"ס לעיצוב פנים "ברברה ברזין" מדגישה כי "היום, השאיפה יותר מתמיד היא ליצור מרחב חיצוני פעיל, דינמי ומעוצב שמנהל סינרגיה מושלמת עם תכנון פנים הבית – בלי קשר לחילופי העונות. במרפסת אפשר יותר 'להתפרע' עם צבעים שונים וסגנון שונה מזה שבחרתם בו בבית. מרפסת בשילוב צבעים של צהוב, לבן, ירוק וסגול ובכלל צבעים שלא תעזו להכניס לבית, יכולים להיכנס אל המרפסת ובעצם ליצור עולם חדש מסקרן ושמח במרפסת. אפשר גם לשלב אלמנטים שהם לא 'מרפסתיים' דווקא בהגדרה שלכם וכך תצרו הפתעה וריגוש כל פעם מחדש: כלי מים לציפורים, אלמנט של פכפוך מים נעים ועוד. שכשאתם מעצבים את המרפסת שלכם, הכי חשוב שתחשבו על ההנאה שלכם ממנה עכשיו, ולא רק בפנסיה".

"כיום, אנשים משקיעים תשומת לב וכסף בעיצוב הסביבה החיצונית והגינה הרבה יותר מפעם, וכבר במקביל לתכנון ולאבזר החללים הפנימיים בבית, עוברים האנשים לתת דגש שלא נראה כמוהו בעבר על עיצוב החוץ" אומר האדריכל איציק ניב. "היום, בחלק גדול מהבתים אנשים מצרפים מתכנני נוף שעובד בסנכרון מלא עם המתכנן של הבית. הפנים משפיע על החוץ ולהפך, לא פעם הגדלנו פתח או הרמנו במה בתכנון כדי להתאים אותה לגינה בחוץ. הגישה היום היא לעשות תעתיק של הבית החוצה, אם בפנים יש מטבח, סלון, פינת משחקים, את אותן הפונקציות נמצא גם בחוץ, עם התאמה לדרישות בחוץ, שולחנות אירוח, סלון חוץ בישיבה נמוכה משחקי חוץ לילדים כמו בית עץ וטרמפולינה, פינות מדורה ועוד. עוד ניתן לראות את עלייתן של בריכות השחייה בגינות. בריכה היא כבר לא מותרות או שייכת רק לעשירון העליון, אלא כבר חלק בלתי נפרד. טרנד נוסף שהביאה הקורונה היא יצירת גינות בסגנון טרופי שנותנות הרגשה של חופשה מתמשכת בתאילנד, תחושות של נופש שכל כך חסרות לנו בשנתיים האחרונות."  

אדריכל ינון בן דוד, צלם שי אפשטיין (12).jpg

ינון בן דוד משרד לאדריכלות, תכנון ועיצוב / צילום: שי אפשטיין

"בגינה העכשוויות כבר לא מספיק להקיף בצמחיה, הנטייה היא לייצר גן של ממש, שופע באטרקציות עם כל הפונקציות החשובות לבית, שיוצרות חוויה של ממש".

עיצוב אלעד כהן , צלם רועי מזרחי, באדיבות ארטפרו מפתחי ברזל (5).jpg

 עיצוב/אדריכלות: אלעד כהן / צילום: רועי מזרחי / באדיבות: ארטפרו 

 אדריכלות: איל אפל / צילום: עודד סמדר 

עיצוב אלעד כהן , צלם רועי מזרחי, באדיבות ארטפרו מפתחי ברזל (34).jpg

 עיצוב/אדריכלות: אלעד כהן / צילום: רועי מזרחי / באדיבות: ארטפרו 

"פרגולה מברזל שעשויה מקורות ועמודי עץ סגורה עם קירות מסך יציירו חלל סגור שמתכתב הפנים עם החוץ"

צלם גלעד רדט אדריכל יונתן מונצ'ק. באדיבות ארטפרו מפתחי ברזל (1).jpg

 עיצוב/אדריכלות: יונתן מונצ'ק / צילום: גלעד רדט / באדיבות: ארטפרו 

הלל אדריכלות, צלם עודד סמדר. בית בפארק רעננה (9).jpg

 עיצוב/אדריכלות: הלל אדריכלות / צילום: עודד סמדר 

כשם שניתן דגש עם הריהוט בתוך הבית, ריהוט החוץ עבר מהפכה והוא תופס חלק נכבד בעיצוב ובתקציב, כך שנוכל לראות היום קולקציות שלמות לחוץ ולפנים שהן אותו הדבר רק מחומרים שונים שמתאימים לכל פונקציה. אורלי גוהר בן הרוש, מעצבת הבית של אליתה ליוינג אומרת כי "חלל החוץ צבר תאוצה, וההבדל בינו לבין הפנים מטשטש, מעצבי המותגים האיטלקיים בוחרים בריהוט מחומרים עמידים שמתאימים גם בחוץ וגם בפנים, כך שהקו העיצובי והסטייל של הבית יוצא החוצה. המראה שנוצר הוא קליל, נקי לא כבד ולא מתאמץ, גם במראה וגם החומרים" .

 

קובי חליפה מ-arteferro  מספר על שילוב של ברזל בעיצובן של גינות: "עיצוב גינות טומן בתוכו הרבה משתנים ושילובים וחשוב לדעת איך לשלב בתוכן את הברזל כדי ליצר גינה בסגנון אליו אנחנו שואפים. לדוגמה בעיצוב גינה בסגנון מודרני כדאי לבחור לרצף באבנים טבעיות בגדלים משתנים, בגוון הטבעי שלהן. תוספת פינות ישיבה שנתחמו על ידי קירות ברזל דקורטיבי על מנת לקבל מראה 'קוזי'. התחימה, תפקידה שהצמחייה תטפס על הקירות ובתוך כך ייווצר רקע ירוק לגינה ולבית. כדאי עוד לרצף חלקים בגינה בצורה מעוגלת כדי שיתנו מראה של כיכר ביחד עם מעקה נמוך דקורטיבי מברזל. פרגולה מברזל שעשויה מקורות ועמודי עץ סגורה עם קירות מסך יציירו חלל סגור שמתכתב הפנים עם החוץ. בתוך הפרגולה כדאי למקם אזור הסעדה, מטבח וסלון חוץ. בעת השהות בפרגולה התחושה היא של חוץ."

ינון בן דוד משרד לאדריכלות, תכנון ועיצוב / צילום: שי אפשטיין

אדריכל ינון בן דוד, צלם שי אפשטיין (8).jpg

ינון בן דוד משרד לאדריכלות, תכנון ועיצוב / צילום: שי אפשטיין

 אדריכלות: הלל אדריכלות / צילום: עודד סמדר 

 באדיבות: elita living / צילום: יח"צ חו"ל 

האדריכלית שירה מוסקל מוסיפה על גינות ארצישראליות שרווחות מאוד בישראל: "בגינה הארצישראלית חשוב לייצר תחושה טבעית פשוטה של צמחיה מקומית בשילוב של עצי הדר ועצי נוי. תחושה של מעין בוסתן ולשלב פינות ישיבה מוגבהת שמאפשרת נקודת מבט נוספת, מנותקת מעט ונינוחה על הגינה ועל הפעילות בה. עוד כדאי לשלב פינות ישיבה מגוונות - פינת אוכל לצד מטבח חוץ מדוגם או פינת רביצה מפנקת. הבסיס לגינה מוצלחת הוא בחירה נכונה של האדמה, כזו שתתאים לצמחיה שהחלטתם להכניס בה.

 

בתכנון הגינה כדאי לחשוב על כל ימות השנה ולשלב בה צמחים ירוקי-עד יחד עם צמחים חד-עונתיים כך שהגינה תהיה ירוקה כל השנה. ברוב הגינות, אזור הישיבה נמצא ביציאה מהבית, על אזור שכבר מרוצף או מחופה בבטון, זהו לא חייב להיות האזור היחיד וכדאי להוסיף גם ספסלי ישיבה או פינות חמד לישיבה עם נדנדות ומשחקים לילדים ועוד". 

bottom of page