top of page

פורחים עד הגג

חולמים על גינה במרפסת או על הגג? בחברת "גן בגג" מסבירים כיצד לעשות זאת נכון ומספקים שלל טיפים מועילים.  מאת: יואב הורביץ

IMG_20180506_091541.jpg

אין ספק כי גינת גג מעוצבת מייפה את הבית ומשווה לו נופך כפרי מרגיע. היא יוצרת מרחב מחייה שימושי, פורח ורב השראה, והדבר נכון כמובן לא רק לגגות אלא גם למרפסות שמש.
אך מעבר ליופי ולרוגע, בחברת "גן בגג", המתמחה בהקמה ותחזוקת גינות גג, מסבירים על החשיבות האקולוגית של גינות גג: "אם ישי משהו שניתן לומר על החיים המודרניים שכולנו חיים, זה שעם הזמן אנחנו חיים פחות ופחות את הטבע. אנשים שחיים בלב העיר לא רואים ירוק בעיניים, ולכן חשוב כל כך ליצור גינות יפות וירוקות על גגות הבתים. מעבר לכך שהירוק יכול לעשות טוב על הנשמה, הוא גם חשוב לאיזון של כדור הארץ ואפילו לפעולות כמו פוטוסינתזה". כך, לגינות אקולוגיות יש יתרונות רבים: הן יפות ומוסיפות טבע לעיר, הן מנצלות משאבים בצורה נכונה ועובדות על פי עקרונות המחזור והן כמובן חוסכות במשאבי קירור למבנה.

IMG_20171115_133306.jpg
IMG_20180423_155000.jpg

זה נכון שתוכלו לבחור להקים על גג הבית שלכם גינת גג שאינה אקולוגית, אך אם אתם כבר עושים את ההשקעה ומקימים גינה על הגג, למה לא לשלב אותה בצורה הטובה ביותר עם הסביבה? בגינה אקולוגית יש מספר עקורות חשובים, כמו לדוגמה: מחזור מי המזגנים לצרכי השקיה. אם יש בעיה בישראל, שכולנו מודעים אליה, זו בעיית המים שתמיד חסרים כאן. לכן כדאי לקחת את מי המזגנים ולנצל אותם להשקייה, מאחר שמדובר על חיסכון עצום במים. 
 

ניצול מי המזגנים להשקיה היא משימה הרבה יותר פשוטה ממה שרבים חושבים, שכן היום ניתן לנצל את מי המזגנים בצורה קלה: כל מה שצריך זה לבנות את המערכת המתאימה לכך, בעזרת אנשי המקצוע המתאימים.

ומה באשר לצמחי המתאימה לגג? אחרי שנים שבהן הגג שלכם היה מוזנח, החלטתם לעשות משהו בנידון ולבנות עליו גינה יפה? בהחלט כדאי לעשות זאת, ויפה שעה אחת קודם. להפוך את הגג לגינה יפה ופורחת זו בחירה נהדרת כי תוכלו לנצל אותו טוב יותר, לראות את הנוף הנשקף מהגג וגם ליהנות מהאוויר הנקי והנעים. אך אחד מהדברים שצריך לקחת בחשבון כשרוצים לבנות גינה על הגג זו השאלה איזה צמחים לבחור, שכן יש הבדל בין צמחייה שתוכל להתאים לגג שלכם ובין צמחייה שתוכל להתאים לגינה בקומת הקרקע. יש לקחת בחשבון נתונים כגון אור וצל, הזווית שממנה מגיע האור, רוח וגשם, אפשרות השקיה ועוד.

בהקשר זה, מילה על דישון: כל מי שיש לו גינה בבית, על הגג או בחלק החיצוני של הדירה, יודע לומר שתחזוקת גינות אינה עניין של מה בכך. כדי לבצע זאת בצורה מקצועית ונכונה צריך לבחור נכונה את הצמחים, לנקות ואף לדשן את הגינה. 

IMG_20180327_115732.jpg
IMG_20180415_175404.jpg

יש מספר מטרות לדישון הגינה: לחזק את הצמחים,
להרחיק מזיקים, להאריך את חיי הצמח ועוד. 
בעבר, כאשר היו מדברים על דישון של גינות גג, נהוג היה לדבר, בין היתר, על שימוש בחומרים כימיים שונים, ואילו היום אין הדבר כך. כיום נעשה שימוש נרחב יותר בחומרים ירוקים וגם לכם כדאי לקחת זאת בחשבון, כי למה לפגוע בכדור הארץ ובסביבה? הרעיון בדישון הגינה שלכם הוא לא רק להרחיק מזיקים אלא גם להעניק לצמחים את המינרלים שלהם הם זקוקים, לחזק אותם ולגרום להם להיות בריאים יותר. לכן כדאי להשקיע בנושא ולא לדחות את עניין הדישון. 
שאלה שחוזרת על עצמה פעמים רבות היא האם לבחור בדשא אמיתי או בדשא סינתטי. "חשוב להבין שאין תשובה אחת נכונה לשאלה זו, כי לכל משפחה יכול להתאים פתרון אחר", מסבירים בחברה. "אך מה שבטוח הוא שהדשא הסינתטי נחשב ליותר ידידותי לסביבה, ובמיוחד במדינה כמו ישראל שבה תמיד חסרים מים.

 בבואנו לבחון את הדברים לעומק, אנו מגלים שמעבר להשקייה, הדשא הסינתטי מציע עוד יתרונות: לא צריך לכסח אותו, לא צריך לגזום אותו ולא צריך לחשוש ממזיקים שיגיעו אליו. במילים אחרות: הרבה יותר קל לטפח אותו בחיי היומיום, ולכן ברור מדוע עוד ועוד אנשים בוחרים באופציה זו.

מצד שני, אי אפשר להתעלם מכך שלא כל סוג של דשא סינתטי יהיה מספיק טוב, יפה ונעים למגע, כך שמאוד כדאי לבדוק מה בדיוק אתם קונים לגינת הגג שלכם.
באתר www.ginotgag.co.il ניתן למצוא פרטים נוספים.

IMG_20180510_140153.jpg
IMG_20180326_175030.jpg
bottom of page