top of page
אור בירושלים

קבלו הצצה אל פסטיבל "אור ירושלים 2018", האירוע הבינלאומי הגדול והמרתק בתחום אמנות האור, שיתקיים בפעם העשירית ברחבי העיר העתיקה מאת: מערכת "עיצוב" | מנהלים אמנותיים: מירב איתן וגסטון צהר

"פסטיבל האור 2018" חוגג עשור בסימן "ביחד", ומתהדר בעובדה שהוא נחשב האירוע הבינלאומי הגדול והמרתק בתחום אמנות האור. הפסטיבל יתקיים בפעם העשירית ברחבי העיר העתיקה בירושלים, בין התאריכים 27 ביוני-5 ביולי, ובו ארבעה מסלולים עשירים המתחברים זה אל זה, מזמינים את הקהל ליהנות מכל המיצגים המוארים, להשתתף בהפעלתם, לרקוד לצלילי המוזיקה ובעיקר - ליהנות מכל רגע.

ארבעת המסלולים מאכלסים כ-35 מיצגי אור מרשימים ואינטראקטיביים של אמנים ישראלים ובינלאומיים.

מעניין לדעת כי לפסטיבל האור בירושלים הגיעו במהלך השנים כ-10 מיליון מבקרים מהארץ ומכל העולם, אשר נהנו ממגוון יצירות אמנות ופעילות אינטראקטיבית מהנה. השנה, 10 שנים הם סיבה לחגיגה מוארת מלאה בקסם.

Simone chua
Aether and Hemerra
Arvin Quiwa Philippines
Kaleidoscale Matsy
Antoine Fourneau France

כאמור, הנושא המרכזי של הפסטיבל הוא "ביחד", נושא המבטא את הרצון להביא אנשים ועבודות אמנות למקום אחר, לחבר מקום זמן ופעולה לאחד, מתוך הסכמה והרמוניה, כדי לחגוג את הדומה והשונה ולהביא את מעורבות הקהל.

בפסטיבל האור, הקהל לוקח חלק אקטיבי מהפסטיבל ולא רק צופה מהצד. רבים מהמיצגים הינם אינטראקטיביים ומזמינים את הילדים והמבוגרים להיות חלק משמעותי מהאירוע. הקהל יוכל להשפיע על התצוגה ונראות המיצגים באמצעות מגע, הפעלת אפקטים של אור וקול וחיבור בין אנשים. כך למשל, במיצג הענק 'גרפיטי של אור ומים' של האמן אנטומין פורנו מצרפת, יוזמן הקהל לקחת מברשת צבע או בעזרת קצוות האצבעות לצייר ולכתוב על מסף LED מיוחד ההופך למואר בתגובה. במיצג 'ארקלייט', של אמנים מאוסטרליה וסין, יוזמן הקהל לטייל ביער של עצי מנגרובים המזכירים את הסרט 'אוואטר', ולגעת בענפים המשנים את צבעם במגע ובהתקהלות של אנשים סביבם.

מה עוד ממתין לכם כאן? מנדלות בגובה 6 מטר, מופע לייזר מרהיב ביופיו, מעל ל-700 שבשבות אור המופעלות ברוח, 5 דייגי אור ענקיים, מגנט אור-מטריה ענקית אינטראקטיבית המזמינה את המשתתפים למלא את השער במים, אורחי רפאים - 40 דמויות תיל המגיעות מתקופות שונות, תפילת הגשם - המיצג כולל חמישה אובייקטים דמויי ענן היכולים להיות מורמים רק באמצעות הכוח המשותף של הקהל, מופע אורקולי מרהיב על מבנה החורבה, מיצג צלליות המשלב אנימציה ומשחקים, מייצג על כנפי החירות – נחיל ענק של פרפרים מוארים כסמל לשמחה, צבע וחירות והיכולת להשתנות ועוד ועוד.

בנוסף, לכבוד ציון 70 שנה למדינת ישראל, הקרן הקיימת לישראל יצרה מיצג היסטורי של קופסאות אור, המקרינות צילומים היסטוריים 'השופכים אור' באופן חווייתי על השנים הראשונות של הקמת המדינה והאנשים שבנו אותה.  

פסטיבל האור נותן זו השנה השנייה במה לאמנים מתחילים: סטודנטים בקורס 'פסטיבל האור' במחלקה לעיצוב תעשייתי באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל, יציגו כ-10 מיצגי אמנות אור אשר ייתלו באוויר מעל ראשי הקהל לאורך 18 מטרים בשדרת הדורמציון. בנוסף, 20 נגנים יופיעו לאורך המסלול ו-4 רקדנים מוארים מגרמניה יופיעו בקישלה-סט ג'יימס.

הפסטיבל מתקיים ביוזמת משרד ירושלים והמורשת, עיריית ירושלים והרשות לפיתוח ירושלים ומורשת, ובניהול והפקת החברה העירונית אריאל. הוא מתקיים בתקופת החופש הגדול ומיועד לכל הגילאים. הכניסה חופשית.

Brigit Zander and Daniel Germany
 Kryotaclas and Syroluma
bottom of page