top of page

בריכה אקולוגית - מתחברים לטבע

לאחר שתטבלו או תשחו בבריכה אקולוגיות, לא תוכלו לחזור עוד לבריכות רגילות. בחברת "מים שקטים" - בריכות אקולוגיות בע"מ, מספרים על יתרונות הבריכות האקולוגיות ומספקים טיפים מנצחים מאת: מערכת עיצוב | צילום: מים שקטים בריכות אקולוגיות בע"מ

צילום: מים שקטים בריכות אקולוגיות בע"מ

אחרי שתנסו פעם אחת, לא תולכו לחזור לאחור. אז היפרדו לשלום מהכלור, מהוק המלאכותי ומהצריבות בעיניים לאחר שחייה בבריכה מוכלרת - והכירו את בריכות השחייה האקולוגיות.

אבל לפני הכל, קצת היסטוריה: בשנת 1980, בהשראת אגמים טבעיים וצלולים, השיק צוות חוקרים אוסטרי את הדבר הגדול הבא – בריכות נוי ושחיה טבעיות. טרנד השחייה במים טבעיים, נקיים ורעננים, תפס מיד תאוצה בגרמניה ואירופה כולה, ולאחר מכן הגיע גם ליבשת אמריקה. עם הזמן, הפכו בריכות טבעיות לנחלת כלל וכיום פועלות באירופה וארצות הברית בריכות שחיה טבעיות הפתוחות לשימוש של הקהל הרחב.

בתקופה שבה הדי כימיקלים מרחפים מעלינו בכל פינה, בריכת שחיה אקולוגית הופכת לנקודת טבע ומרגוע שבה ניתן לנשום לרווחה. מגוון אפשרויות עיצוב, המדמות את הבריכות בטבע, ושיטת הסינון והטיהור של המים הופכים כל בריכה אקולוגית לפינת קסם ייחודית ונקיה.

בדקנו עם סמדר יחיאלי, מנהלת השיווק של חברת "מים שקטים בריכות אקולוגיות בע"מ", מהם יתרונותיה של בריכה אקולוגית.

"בראש ובראשונה, זוהי יצירת טבע בחצר ביתך – בריכה שנראית כמו מאגר מים טבעי או אגמון קטן", מספרת יחיאלי. "זו בריכה יוצאת דופן שמשווה לחצר שלכם מראה קסום ונפלא של גן מים טבעי ואסתטי. פן נוסף מגיע בדמות הטיהור האקולוגי – איכות המים, שנשמרת גם ללא שום תוספת כימיקלים וחומרי טיהור וניקוי אחרים. המים בריאים יותר לגוף ואינם גורמים לרגישות, אלרגיה ומחלות שונות. המים אינם מדיפים את הכלור באוויר (מה שעלול לגרום לרגישות וצריבות בעיניים). וכך, בריכה כזאת יוצרת סביבה בריאה ללא חשש ממחלות".

צילום: מים שקטים בריכות אקולוגיות בע"מ
צילום: מים שקטים בריכות אקולוגיות בע"מ
צילום: מים שקטים בריכות אקולוגיות בע"מ

רובד מרתק נוסף הוא יצירת בית גידול טבעי – כשהמים מתוקים וצלולים, מגיעים אליהם בעלי חיים לשתות מהם, הצמחייה מסביב מתפתחת וצומחת בצורה טבעית לחלוטין, והפינה הקסומה שלכם בלב העיר, או בכל מקום שבו תרצו להקים אותה, הופכת לפינת חמד אקולוגית, בעת שציפורים, מיני מעופפים וצמחיה נהנים ממנה.

כיצד פועל מנגנון סינון טבעי של הבריכה? לדברי יחיאלי, בריכת שחיה טבעית נבנית עם חלוקה לשני אזורים עיקריים – אזור השחייה, שבדרך כלל מהווה את חלקה העיקרי של הבריכה, ואזור ה"מסנן" – עם צמחים ומצעים מיוחדים לניקוי המים. שורשי הצמחים יוצרים פילטר טבעי בעזרת מיקרו-אורגניזמים שמתפתחים שם ללא הפרעה, בנוסף לפילטרים ביומכניים ומערכות טיהור. שתי הבריכות פועלות בתיאום, כאשר המים מהבריכה הגדולה מוזרמים דרך משאבה לבריכה הקטנה, בה הם עוברים סינון דרך שורשי צמחים ומערכת טיהור ומוחזרים לבריכה הגדולה מטוהרים ונקיים.

באופן זה, ישנם מספר הבדלים מהותיים בין בריכה מוכלרת לבריכה טבעית. בבריכת שחייה אקולוגית, מעבר לשטח בריכת שחייה, ישנו שטח נוסף עם צמחיית גדה ושושנות מים שמשמש כפילטר ביולוגי שנותן לנו מגוון רחב של אפשרויות עיצוב של הבריכה. השטח הנוסף אינו דורש היתר בניה מיוחד. לעומת זאת, בבריכה מוכלרת, שטח בריכה הינו שטח נטו לשחייה, מערכת הסינון  נמצאת בחדר המכונות.

באשר לאיכות המים - שחייה בבריכת שחייה אקולוגית מדמה שחייה במעיין טבעי צלול, עם מים נקיים ומרעננים, בו צלילה עם עיניים פקוחות לא מסתיימת בצריבת עיניים וריצה למקלחת. כדאי לדעת כי ישנם תקנים אירופאים קפדניים לבדיקת איכות המים וכל פרמטר בקטריאלי בבריכה.

צילום: מים שקטים בריכות אקולוגיות בע"מ

בבריכת שחייה מוכלרת מערכת ניקיון המים מבוססת על כמות גדולה של חומרים כימיים, שלא מטיבים עם העור והגוף. ישנם מס' חיידקים שעמידים לכלור ופילטר ביולוגי מצליח להתמודד איתם בהצלחה רבה.

ובעניין האחזקה - בבריכת שחייה אקולוגית משתמשים ברובוט ייעודי לבריכות מסוג זה. כמו כן, כיסוי לאזור השחייה עוזר לשמור על הבריכה נקייה ומקטין את התחזוקה למינימום. טיפול באזור הפילטר שווה ערך לטיפול בגינה. בריכה אקולוגית לא מצריכה שאיבה של מים מחוץ לבריכה, להבדיל מבריכה מוכלרת. בבריכה מוכלרת יש בזבוז מים בתחזוקה, בשל שאיבת הרפש המאסיבית והתחזוקה המתמדת.

"בבריכת שחייה אקולוגית המים צלולים ושקופים והקירות נצבעים בגוון ירקרק. זו הסיבה שאנו ממליצים על חיפוי טיח בריכות או פסיפס בגוון שאיננו מתנגש גם גוון הירוקת כמו אפורים וירוקים.

צילום: מים שקטים בריכות אקולוגיות בע"מ

בריכת שחיה מוכלרת שומרת על צבעה הטורקיז אך לא מאפשרת התפתחות של סביבה טבעית סביבה בשל שימוש רב בחומרים כימיים", מוסיפה יחיאלי.

זהר גרינמן, אחד הבעלים של חברת "מים שקטים", מוסיף כי "בהמשך לחשיבה מתמדת על פיתוח טכנולוגיות חדשניות, הצליחו ב'מים שקטים' לפתח וליישם שיטת בניה חדשנית, המקצרת את זמני הבניה של הבריכה בצורה מאוד משמעותית. ובכך ניתן לבנות בריכה בצורה יעילה יותר ובמחיר נוח".

לדבריו, פיתוח זה גם מגדיל את האפשרויות העומדות בפני הלקוח בכל הקשור לזמן הבנייה, אינספור אופציות העיצוב וההתאמה לסביבה ועוד. "בעולם אורבני, רובנו חולמים על פינת טבע נקיה ומרעננת בביתנו. בריכת שחייה אקולוגית מביאה את החלום למציאות, תוך יצירת מיקרוקוסמוס טבעי ושמירה על בריאותכם וסביבה אקולוגית".

bottom of page