תקרות גבס אקוסטיות: יתרונות עד הגג

מתי בפעם האחרונה חשבתם על התקרה שמעליכם? זה הזמן להתקדם לתקרות גבס אקוסטיות, הטומנות בחובן שפע של יתרונות – מעיצוב וחיסכון כספי ועד עמידות ובידוד תרמי. וכן, מדובר בטרנד בינלאומי סוחף מאת: מערכת עיצוב

לעתים אנחנו שוכחים שהיא שם למעלה או מתעלמים מקיומה, אבל אין ספק שהתקרה שמעל לראשנו היא אחד האלמנטים החשובים ביותר בביתנו (כמו גם במשרד, במפעל ובכל מבנה אחר). למעשה, יש לה חשיבות רבה הרבה יותר גדולה ממה שרובנו יודעים.

אבל לפני שניגע בעולם התקרות בכלל ותקרות הגבס האקוסטיות בכלל, הנה כמה דברים שאולי לא ידעתם על שימוש בלוחות גבס לבנייה.

"בנייה בגבס נתפסת כיום כשיטת הבנייה המתקדמת, היעילה והכדאית ביותר", מסבירים בחברת "אורבונד", החברה הגדולה בישראל למוצרי גבס והיבואנית של KNAUF גרמניה, החברה הגדולה בעולם בענף. "גבס נחשב לחומר בנייה מועדף הזוכה לאהדה בקרב רשויות איכות הסביבה ברחבי העולם, ומוגדר כמוצר בנייה ירוק. הגבס הוא חומר טבעי שאינו מכיל חומרים רעילים ומזיקים, הוא ניתן למחזור והבנייה בו כמעט אינה מייצרת פסולת. בנייה בגבס חוסכת במשאבים בשלב הביצוע: חיסכון בפלדה ובבטון, וכן עלויות שינוע והקמה נמוכות יחסית".

באופן טבעי, ארכיטקטים, מעצבים, קבלנים ומשפצים בארץ ובעולם כולו מכירים לעומק את יתרונות הגבס ושימושיו המגוונים, מה שהופך אותו לחומר אהוב ומועדף לבנייה ברחבי הגלובוס. כל אלו יודעים היטב עד כמה בנייה בגבס משפרת את איכות הבנייה, מקצרת את משך הבנייה וחוסכת כסף. זאת לצד הגמישות הניכרת בכל הקשור לעיצוב הפנים.

מעבר לגמישות זו, יתרונות נוספים של בנייה בגבס כוללים הכשרה קלה יותר של אנשי מקצוע, מהירות בנייה, נוחות אקוסטית ותרמית גבוהה, ביצוע שינויים במספר חדרי המבנה בקלות, עמידות בפני רטיבות, צמצום הפסולת באתר הבנייה, יציבות גבוהה (במיוחד במקרים של רעש אדמה) ועוד.


תקרת גבס אקוסטית: פתרון מנצח

 

בראש ובראשונה, נשאלת השאלה מדוע יש צורך בתקרה אקוסטית מגבס? התשובה הבסיסית היא כי תקרה מסוג זה מהווה פתרון מושלם בעבור בתים ומבנים אחרים, ש"סובלים", מרעשים ניכרים ולא נעימים. אך לא מדובר רק ברעש מסוג כזה או אחר, אלא גם בבעיות אקוסטיקה שונות המתרחשות בתוך המבנה עצמו.

למעשה, רבים לא מודעים לעובדה כי בחללים שונים, ישנה השפעה אקוסטית ניכרת לחומרי הבנייה שבהם נעשה שימוש, אופי וסוג הרהיטים, כמות האנשים במרחב הנתון ואפילו הגובה שלו ומספר החלונות שבו.

באופן זה, הרשימה של מבנים ה"דורשים" תקרה אקוסטית כוללת מבני ציבור (בתי ספר למשל), מקומות בילוי (מסעדות, ברים, בתי קפה), משרדים, חדרי כושר, מפעלים מסוגים שונים וכמובן, בתים פרטיים.

תקרה אקוסטית: להתאים בין האתגר לפתרון הנכון

 

הצוותים המקצועיים של החברה יידעו היטב כיצד להתאים את אופי תקרת הגבס האקוסטית למרחב הספציפי שבו מדובר. מדובר במלאכת מחשבת של ממש, המשקללת את המאפיינים כולם. "בזכות התפתחויות טכנולוגיות מהירות, אפשר כיום להתגבר על בעיות אקוסטיקה שונות בתוך המבנה,  באמצעות תקרות גבס ייחודיות. אלו עושות שימוש באריחי תקרה מחוררים או בלוחות גבס מחוררים", מסבירים בחברת אורבונד. "לוחות מחוררים, למשל, נבדלים אלו מאלו בכמה פרמטרים. כך למשל, כמותם וצורתם של החורים, הגודל שלהם וכן אופן פיזורם על פני התקרה".

ומי שמעוניינים להתעמק בהסבר הטכני, כדאי לדעת כי ההבדלים שבין אופני החירור השונים, הם אלו שקובעים את התכונות האקוסטיות של לוח הגבס. כך למשל, חורים בצורה של עיגול או ריבוע יתאימו יותר לספיגה של תדרים נמוכים. בעת שגלי קול פוגעים בשטח תקרה אקוסטית, הם נבלעים באותם חורים על פי התצורה שלהם, ונספגים ברובם בשכבה האקוסטית.

יתרונות נוספים: הקול הוא לא הכל

 

יתרונות נוספים בבחירה של תקרות גבס אקוסטיות כוללים למשל חסכון בהוצאות אנרגיית חימום או קירור. זאת בזכות העובדה שתקרות אלו כוללות מרכיבים מבודדים. התוצאה: חסכון בחשמל, הן בבית פרטיים, במשרדים, בעסקים, במפעלים ועוד.

חסכון כספי נוסף נרשם בכל הקשור בהתקנה עצמה. כידוע, תקרות גבס מאפשרות מודולריות רבה והתאמות עיצוביות מסוגים שונים, והתקנתן קלה ופשוטה יחסית לתקרות מסוגים אחרים. גם כאן, התוצאה מגיעה בדמות עלויות כספיות מופחתות.

ומילה על נושא התשתית: את תקרות הגבס האקוסטיות מתקינים מתחת לתקרת הרגילה של המבנה, ובין השתיים ישנו מרווח. מרווח זה עשוי לשמש כמקום שבו מעבירים חלק מהתשתיות של המבנה – מצינורות מים ועד כבלים של תקשורת וחשמל.

כדאי לדעת כי חברת אורבונד מציעה מגוון נרחב מאוד של תקרות אקוסטיות, ואלו כוללות לוחות גבס (כולל לוחות מחוררים), אריחי גבס, אריחים מינרליים וכן אריחים על בסיס צמר עצים. את התקרות הללו ניתן לחלק לשתי קטגוריות עיקריות: תקרות פריקות (המורכבות מאריחים) ותקרות לא פריקות (בנויות מלוחות גבס).

"לכל אחת מתקרות אלו ישנם יתרונות שונים, כמו גם אפשרויות עיצוב שונות. התוצאה: התאמה אידיאלית לכל רצון, צורך ואופי המבנה, כאשר מה שמייחד את המוצרים כולם הוא היישום המיטבי הן ברחבי העולם והן בפרויקטים מובילים רבים בארץ", מסכמים בחברה.