סודות תכנון הגינה

"גינה מעוצבת הופכת להיות חלק בלתי נפרד מהבית כולו. צריך כישרון, ידע והרבה מאוד ניסיון כדי לעצב בית פרטי, כך גם צריך הבנה בתחום כדי לעצב גינות", מסבירים בחברת "אלונים", ומספקים טיפים לתכנון נכון  
מאת: "מערכת עיצוב"

"גינות מעוצבות הפכו בשנים האחרונות לאומנות, וניתן לעצב גינה בצורה, בגוון, ריח ואווירה שונה ולהתאימה במדויק לטעמם האישי של הלקוחות", אומר דניאל אלונים, מי שהקים בשנת 1994 את חברת "אלונים" המתמחה בתכנון ועיצוב גינות בשלל סגנונות.


לדבריו, "גינה מעוצבת הופכת להיות חלק בלתי נפרד מהבית כולו. צריך כישרון, ידע והרבה מאוד ניסיון כדי לעצב בית פרטי, כך גם צריך הבנה בתחום כדי לעצב גינות.  מדהים לראות כי רבים מאתנו אומנם חולמים על בית עם גינה אך בסופו של דבר, לא לגמרי יודעים איך להפוך אותה לחלק אינטגרלי מהבית. כאן אנו נכנסים לתמונה ומציעים את השינוי המבוקש".


דניאל מספק כמה טיפים באשר לתכנון גינות, ומספר כי "כדי שתהליך התכנון יהיה מוצלח, יש צורך בשיתוף פעולה מלא עם הלקוח, כל גינה שהקמנו עברה תהליך תכנון ארוך וקפדני".

התכנון כולל כמובן תכנון ראשוני לטופוגרפיה של השטח, הכנת השטח לעבודה מבחינת תשתיות (אדמה, מסלעות, משחק עם גבהים), בניית מערכות השקיה אוטומטיות, בניית מערכת איטום וניקוז, המתחברת למערכת הניקוז הכללית של המרפסת, הגג או הגינה, ולאחר מכן - עיצוב סגנון הנוף הסביבתי (צמחייה וכדומה) בהתאם לטעמו האישי של הלקוח.

לדבריו, הבסיס לתכנון גינות היא מערכת ההשקיה. "בארצנו החמה יש להקפיד על השקיה נכונה ולבנות את המערכת כך שתכסה את כל הצרכים של מגוון הצמחים והדשא ומצד שני שלא תהיה בזבזנית". כמו כן, חשוב שתהיה מערכת דישון אוטומטית, כך קצב הצימוח יגדל, תתקבל עמידות טובה יותר למחלות ופגעי טבע - ומראה עשיר ובריא.


עוד הוא מציין כי דשא סינתטי בא לספק פתרון לגינות שאין בהן את התנאים לגידול דשא טבעי או כפתרון לגינות בהם אנו רוצים תחזוקה מינימלית וחסכון במים. "כיום ניתן לרכוש סוגים שונים של דשא סינתטי, עם גוונים שונים ובאיכות גבוהה, כך שהמראה יהיה קרוב מאוד לדשא הטבעי".

מרכיב חשוב נוסף בתכנון העבודה מגיע בדמות עבודות העץ. כך למשל, שילוב של דק בגינה, במרפסת או בגג נותן אווירה חמה וטבעית. ניתן להשתמש בסוגים שונים של עץ, כגון אורן, איפאה, טייגר ווד, טיק ועוד.

בנוסף, לצורך הצללה או כתוספת עיצוב, ניתן לבנות פרגולה עם סרגלי הצללה או חיפוי במבוק.
למראה חי וירוק יותר, ניתן לבנות שלד ולתת לצמחים מטפסים ליצור עבורנו את הכיסוי.

אלמנט פופולרי נוסף - בריכות נוי ומפלי מים, המכניסים את הטבע לגינה. רחש מים, ציוץ ציפורים ודגים שוחים, מספקים תחושת רוגע ונותנים סיבה לצאת לגינה. את הבריכה אפשר לבנות ממספר חומרים, כגון אבן, עץ, בריקים ועוד.


וכמובן, התאורה – כי אין כמו הקסם שעושה תאורת גן לגינה, כשמאירים את הגזעים ועלוות העצים בעזרת גופי תאורה עיליים ושוטפים באור את הצבעים של הפרחים. - ההרגשה והמראה קסום ושובה לב.
גינה מעוצבת תכלול לעתים קרובות גם שבילים. "בהתאם לאופי הגינה, נבחר את החומר שממנו נייצר את השביל. כך למשל, שביל מאבן מנוסרת, שביל אדני רכבת, שביל דק, שביל חצץ טבעי ועוד.


עוד מציעים בחברה "קירות ירוקים" מבית גרין-וול ישראל, מערכת של מודולים מפלסטיק המכילים אדמה וטפטפות המייצרות שדה אנכי לחיפוי קיר בכל גודל. על הקיר ניתן לגדל צמחים, פרחים, ירק ותבלינים, והוא מעניק למקום העבודה מראה בריא, אוויר נקי, טבעי ורוגע. באתר www.alonim-d.co.il ניתן למצוא פרטים נוספים.