top of page

מעדנייה עם השראה

עסקים ורשתות שעד כה נתפסו עבור הצרכן כחלל המשמש לקניות ותו לא, משנים את פניהם ללא היכר מתוך הבנה שעיצוב החלל מהווה מנוף עיקרי לכמות הכניסות והמבקרים. וזהו בדיוק הסיפור של מעדנייה זו באשדוד. 

מאת: מערכת עיצוב | תכנון ועיצוב: אדריכל מיקלה סימאונה  | צילום: עודד סמדר

_DSC1373AAA copy.jpg

בכל הנוגע לחללי מסחר - חנויות, אולמות תצוגה ואפילו סופרמרקטים - חלה בישראל בשנים האחרונות מהפכה של ממש. רבים מבתי העסק השכילו להבין שתכנון נכון ועיצוב הם ממקדמי המכירה מרכזיים ליצירת חווית לייף סטייל וכפועל יוצא, לטראפיק של קונים. כך גם במקרה של מעדניית קנקון באשדוד, שתוכננה ועוצבה בקונספט עדכני ובאופן מעורר השראה על ידי האדריכל מיקלה סימאונה.
סימאונה מסביר כי בשנים האחרונות תודעת העיצוב גברה פלאים. לראיה, אחוז הפרויקטים הפרטיים והמסחריים עליהם אמונים מתכננים רק ממשיך לטפס ולעלות. גם עסקים ורשתות שעד כה נתפסו עבור הצרכן כחלל המשמש לקניות ותו לא, משנים את פניהם ללא היכר מתוך הבנה שעיצוב החלל מהווה מנוף עיקרי לכמות הכניסות והמבקרים בבית העסק, למכירות עצמן וגם לעובדה שהוא מביא לתפוקה גבוהה יותר של צוות העובדים. 

ניכר כי רבים מהעסקים אכן קמים, יוזמים ומשנים. השאיפה למקוריות ולפיתוח שיטות מכירה חדשות משפיעות גם הן על יצירת חלל חווייתי המשרת נאמנה את ערכי המותג ואת הפיכתן של החנויות והרשתות לבולטות ומובילות בתחומן. 
הצרכן מצידו אינו מסתפק בכניסה אקראית לחנות זו או אחרת. רבים מחפשים חוויה שונה וייחודית שאין שנייה לה. מפתיעה במיוחד היא התחזקותם של סופר-מרקטים לממכר מזון שהופכים אט-אט לחנויות בוטיק המדמות את השווקים הציוריים שהורגלנו לראות עד כה באירופה.

כך גם במתחם קנקון באשדוד - מתחם קונספט ייחודי, שנותן אינטרפרטציה חדשה לממכר פירות ים, בשרים וכיוב'. זאת, בשטח עצום של 500 מ"ר. חברת קנקון מתמחה בשיווק מוצרי בשר, דגים ופירות ים. לחברה, סניף ראשון ומרכזי במודיעין ובאחרונה השיקה את המתחם החדש והעצום באשדוד, שהינו מעדניית בוטיק מפוארת ועיצובית, הכוללת מטבח פעיל פתוח לקהל הרחב, ובר פעיל ומדליק עם משטח שיש מפוסל, הכולל 25 מקומות ישיבה. 

_DSC1312AAA copy.jpg
_DSC1278AAA copy.jpg

ייחודיות המקום טמונה בכך שבשעות הערב משנה מרחב זה את פניו - תריסי גלילה מעוצבים יורדים על אזור המעדנייה והוא הופך לבר-מסעדה טרנדי שמושך אליו בליינים לא רק מהסביבה אלא גם מערי המרכז. 
המעדנייה מעוצבת כחלל תעשייתי, בעלת תקרה גבוהה המתנשאת לגובה של 10 מטר, כך שהמבקרים במקום מקבלים תחושה של חלל מאוד מרווח וגדול משמעותית, עם ניחוח איטלקי, כיאה לתרבות ממנה מגיע סימאונה. 
במרכז החלל ממוקם מקרר איטלקי מיוחד ללובסטרים, בקוטר 2.40 מטר. לא ניתן להתעלם מהגרפיקה העוצמתית, שנעשתה בשיתוף חברת מיתוג. אגב, המיתוג הינו היקפי וכולל גם את השקיות, אריזות והמוצרים הנלווים של קנקון.

מעל המעדנייה ממוקם "קיר כוח" המתוכנן כמרפסת עתיקה בשילוב בריקים וברזל באינטרפרטציה מודרנית. התקרה של המעדנייה מתוכננת כאלמנט מרשים ועוצמתי המרחף במרכז החלל ועטוף בקרניזים דקורטיביים בשחור לקה המשלבת בתוכה גוף תאורה תלוי במראה חשוף וקליל. התאורה שמככבת במעדנייה עצמה מחמיאה והותאמה לאוכל.
תפיסת העיצוב הייחודית נראית למרחוק וניכרת כבר בחזיתות המבנה. סימאונה בחר ליצור מעטפת קלאסית עשויה קרניזים מעץ בשילוב זכוכית, מרפסות עם מעקות ברזל מסוגננים וקיר בריקים עוצמתי. בקומה העליונה מצויים משרדי החברה הצופים למתרחש בחלל הדינמי התחתון. 

עם הכניסה לחלל רחב הידיים נחשפים למראה דרמטי ועוצמתי המעיד על חשיבה קונספטואלית אל מחוץ לקופסה שמשנה את חוקי המשחק בכל הקשור לממכר דגים. מדובר במקום חוויתי המשלב פונקציות שונות, סביב אותו נושא, תחת קורת גג אחת. סימאונה השכיל ליצור FOCAL POINT מרכזי בדמות אקווריום לובסטרים גדול ממדים ומרשים במיוחד שיוצר במיוחד לפרויקט זה באיטליה ומתכתב עם הקונספט הימי. באי המעדנייה בוחרים לובסטר, ומשם הוא עובר ישירות למטבח והופך למנת גורמה הכי טרייה שיש. 

אריחי רצפת הדקטון המדוקקת גדולים ומרשימים במיוחד. סימאונה בחר לעבוד עם אריחים בגודל של 3/1.6 מטר שמעצימים את תחושת המרחב ויוצרים המשכיות וקשר בין האגפים והמחלקות. הגוון השחור של האריחים, המשלבים בדוגמתם גידים בהירים, יוצר ממד מרשים ועשיר וניכר כי בחירתם היתה מושכלת שכן הם משתלבים באופן מושלם בפלטת החומרים והצבעים המורכבת והמתוחכמת בחלל. 

המעדנייה תוכננה כמזבח מרשים עם עמודים קורינטים עשויים ברזל יצוק, ואריחים מצוירים הנושאים מוטיבים הקשורים קשר הדוק לקונספט המקום. ככלל, מיתוג החלל והאופן בו הוא משתלב בהרמוניה בשפת העיצוב ניכרת בכל פינה - מרמת התוכן, הצבעוניות והדרך בה יושמו האלמנטים הגרפיים בכל חלקי החלל. כך לדוגמה, דמויות האדם והסוס שמהווים את לוגו החברה מצויים כמונומנט פיגורטיבי מרכזי. 

_DSC1339AAA copy.jpg
_DSC1348AAA copy.jpg

סימאונה השכיל לשלב פרטי נגרות פונקציונליים שתוכננו כחלק אינטגרלי מתפיסת עיצוב החלל. הם עשויים עץ אלון מגוון בצבע שחור מט בשילוב תאורת לד פנימית סמויה המאירה באופן אחיד את המוצרים.

_DSC1368AAA copy.jpg
bottom of page