top of page

חורף קר: הזמן להחלטות בגן הנוי

 

את ההחלטות החשובות רצוי לקבל עכשיו, ולבצע בחודשיים הבאים, כך שבקיץ תהיה הגינה מעוצבת, מלבלבת ופורחת בהרמוניה נעימה שתנגן עד לחורף הבא 

02.jpg

משה פישר מחברת "דרך ירוקה", המתמחה בעיצוב והקמת גנים, אומר כי ימי החורף הם שעתם הגדולה של רקפות הנוי הגדלות במשתלות. אלה מגיעות בשתי צורות, האחת - רקפות ה"מיני", הדומות  במידה רבה לרקפות הבר בגלל פרחיהן הקטנים. רקפות ה"מיני" מאופיינות באשכולות פריחה הבאות כגל גדול של צבע. התצורה האחרת מגיעה בדמותן של רקפות מתורבתות, גדולות עלים ופרחים. אלו מרשימות בהדרן ומהוות חגיגה של ממש. 
צמחי פריחה נוספים צובעים ומשלימים את חגיגת הפרחים בגינה. הפוקסיות המסוגננות מופיעות במגוון צורות עלים ובעיקר אשכולות פרחים. בטיפול נכון ובהתאמת מיקום הצמחים, יפרחו העונתיים הללו תקופה ארוכה יחסית - מחודש ועד כחודשיים - בחגיגת פריחה אביבית גדולה. 

01.jpg

ינואר הוא ליבו של החורף - זהו חודש מכונן. חשוב לדעת כי חודש גשום וקר כמו ינואר 2019,  הוא מתכונת לשנה טובה לטבע - ולצומח בגן. כמויות הגשם הגדולות שירדו עד כה, בשפע ובחלוקה טובה, ומנות הקור הרבות שציננו את הלילות  גורמות לפריצה חזקה של לבלוב ופריחה שתחל לקראת סופו של חודש פברואר. 
וזהו גם סופו של חלון הזדמנויות לשתילת צמחים עשבוניים, חד עונתיים חורפיים,  אך מנגד - אפשרויות רבות פתוחות בפני אנשי וחובבי  הגן: זה הזמן לנקות את הגינה מהשלכת המקסימה של עצי הפקאן, אפרסמון, רימון, לגסטרמריה ועוד עצים ושיחים, להכין את הקרקע לשתילת עצים נשירים כתפוח, אגוז ואפרסק, לשתול ורדים ושיחים אדומי עלים כננדינה, פותיניה וחבושית - שמי שיש לו אותם בגינתו נהנה משפע צבעי עלווה אדומים וסוערים.

מי שגינתו כבר נקייה ו"מתוקתקת" - עשויה ומוכנה, אך טרם הספיק לשתול פרחי עונה, יכול לתפוס את הדקה התשעים ולשתול פרחים עונתיים כגון אמנון ותמר, לוע ארי, גודציה, פיטוניה, מנתור, דלפיניום, נמזיה ועוד סוגי פרחים עונתיים. אלו יצבעו את הגינה בכתמי צבע מרהיבים שיגיעו לשיאם בחודשים מרץ  ומאי, הכל לפי הרצון והטעם ובעיקר ההתאמה לעונה. 
באזור ט"ו בשבט מגיעים ימי החסד האחרונים למאחרים הכרוניים שבינינו, בהם אפשר עדיין לטמון בקרקע בצלים ופקעות של כלניות, כרכומים, נוריות, יקינטון, סייפן, אירוס ועוד מינים מרהיבים של גיאופיטים. "אני ממליץ על  שתילה בקבוצות, דרך זו תיתן אפקט חזק ומרשים יותר".  

03.jpg

גם בעלי הדירות יכולים להצטרף וליהנות מחגיגת הפריחה שאין לה תחליף. ניתן לשתול כמובן בעציצי חרס פשוטים ועד לאדניות, ולשלב גם צמחים כגון גרניום לסוגיו השונים, גרדניה, ורד ננסי, תבלינים ועוד - הכל לפי התאמת הצמחים לכמות האור. כך יוצא שגם בתקציב קטן ניתן ליהנות ובגדול.


לקראת ט"ו בשבט, החל השנה בסופו של חודש ינואר, זה הזמן לגבש את השינויים הנדרשים שיש לערוך בפניו של הגן. יש לנתח (לעיתים עדיף לעשות זאת עם גנן בעל טעם וניסיון) את עמודי התווך של הגן – עצים, שיחים, מכלול הנתונים כמו רמת האור, זרימת האוויר, מיקום טופוגרפי ועוד.  


זאת לצד החלטות קשות על עקירת עץ פרי כושל או עץ שהכזיב, שיחים שיש להעתיק למקום אחר או להוציא מהגינה. את ההחלטות החשובות רצוי לקבל עכשיו, ולבצע בחודשיים הבאים, כך שבקיץ תהיה הגינה מעוצבת, מלבלבת ופורחת בהרמוניה נעימה שתנגן עד לחורף הבא. 

bottom of page