top of page
באדיבות  משטחי למינם , יחצ (1).jpg
באדיבות משטחי למינם / צילום יח"צ

מטבחים:
השחור הוא הלבן החדש

אחד השינויים שהתחוללו בעשור האחרון הוא העובדה שהישראלים הפסיקו לחשוש מצבעוניות דומיננטית, כהה ודרמטית, ולמעשה השחור הפך מבחינתם לאחד הצבעים המועדפים, גם כשמדובר במטבח
מטבחי זיו, צלמת סוזי לוינסון - עיצוב ליל
באדיבות מטבחי זיו / עיצוב פנים לילי שלו / צילום סוזי לוינסון
גיא נתן- סמנכל שיווק מטבחי זיו- צילום כר
גיא נתן - סמנכ"ל שיווק מטבחי זיו צילום כרמית נתן

"אנחנו רואים כיצד השחור שובר שיאים במידת הפופולריות והביקוש שלו. אחת הסיבות שגרמה לישראלים רבים לחשוש משימוש בשחור היתה המחשבה ששחור מקטין בצורה משמעותית את המרחב וגורם לו להראות עמוס וקודר."

זירת העיצוב הישראלית השתנתה ללא היכר בעשור החולף. אחד השינויים המבורכים היא העובדה שהישראלים הפסיקו לחשוש מצבעוניות דומיננטית, כהה ודרמטית ולמעשה השחור הפך מבחינתם לאחד הצבעים המועדפים, גם כשמדובר באלמנטים בעלי נפח ונוכחות במרחב, כדוגמת המטבח.  חלל משמעותי שרק הולך ומתעצם בבית הישראלי לאורך השנים, בזכות ולא רק, הקורונה.

לדברי גיא  נתן, סמנכ"ל השיווק של רשת מטבחי זיו "בשלהי העשור הקודם הפך השחור לגוון מבוקש במיוחד ובפרט באלמנטים שיש להם מסה ונוכחות כמו אריחי ריצוף וחיפוי, משטחים למיניהם וכן מטבחים. נראה שכל זה היה רק הכנה לפופולריות של השחור בשנה-שנתיים האחרונות. אנחנו רואים כיצד השחור שובר שיאים במידת הפופולריות והביקוש שלו. אחת הסיבות שגרמה לישראלים רבים לחשוש משימוש בשחור היתה המחשבה ששחור מקטין בצורה משמעותית את המרחב וגורם לו להראות עמוס וקודר. עתה אנו משכילים להבין שההפך הוא הנכון ובכוחו לשוות לאלמנטים רבים מראה אלגנטי ויוקרתי. השחור נחשב למיוחד, מקורי ודרמטי וניתן להדגיש אותו בצורה מיטבית על ידי תאורה או שילוב אלמנטים בהירים יותר או כאלה בגווני נחושת שמייצרים קונטרסט ומחמיאים לו".

עיצוב נטלי גנון, באדיבות חברת למינם משטח
באדיבות חברת למינם משטחים / עיצוב נטלי גנון / צילום מאור מושאל

"הרבה נאמר על הצבע השחור, הוא משדר קרירות, אפלה, סגנון קודר ועוד ועוד סופרלטיביים שליליים וחיוביים כאחד. אבל יש בו משהו עוצמתי שמאפיין רק אותו. באחרונה אנו עדים יותר ויותר למגמת העיצוב השחור. מגמה שמאז ומתמיד שלטה בעולם האופנה וכעת היא נוכחת גם בבית ועושה עלייה איכותית למטבח. כזו שמשתלטת על הבית בטוב טעם ובאלגנטיות מרהיבה" מסבירה המעצבת ברברה ברזין, בעלת בהס לעיצוב פנים.

"העיצוב צריך להיות מאוזן ונכון. שימוש מוגזם בצבע השחור לא יתרום לבית. אז נכון שהרבה אנשים נרתעים מהצבע השחור והקונוטציות שליליות, אולם לצד חסרון זה, קיימים הרבה יתרונות. שוב, הכי חשוב ליצור חלל הרמוני ולא להפריז" מסבירה מעצבת הפנים פזית ויינר.

מעצבת פנים פזית ויינר , צלם שי גיל.jpg
מעצבת הפנים פזית ויינר
צילום שי גיל

"באחרונה אנו עדים יותר ויותר למגמת העיצוב השחור. מגמה שמאז ומתמיד שלטה בעולם האופנה וכעת היא נוכחת גם בבית ועושה עלייה איכותית למטבח."

מעצבת פנים ברברה ברזין צלם גיא הכט.jpg
מעצבת הפנים ברברה ברזין
צילום גיא הכט
2מטבחי זיו, צלמת סוזי לוינסון, עיצוב דוע
באדיבות מטבחי זיו / עיצוב פנים דועאא עמאר / צילום סוזי לוינסון
עיצוב פנים פזית ויינר - צלם שי גיל (13).
עיצוב פנים פזית ויינר / צילום שי גיל
עיצוב פזית ויינר- צלם שי גיל (5).jpg
עיצוב פנים פזית ויינר / צילום שי גיל 
צלם איתי אבירן. .באדיבות ניגא שף FOR HOM
צלם איתי אבירן. .באדיבות ניגא שף FOR HOM
צילום איתי אביר  / FOR HOME DEMANINCOR באדיבות ניגא מטבחי שף
עיצוב נטלי גנון, באדיבות חברת למינם משטח
באדיבות חברת למינם משטחים / עיצוב פנים נטלי גנון / צילום מאור מושאל
אייל שימן, מנכל ובעלים איילמינם, צלם שי
אייל שימן - מנכ"ל ובעלים למינם ישראל / צילום שי אדם

"אין ספק שהשחור הפך להיות סוג של קונצנזוס במטבח הישראלי. מגמה שהגיעה מאיטליה והתקבלה בזרועות פתוחות בקרב הקהל הישראלי."

עיצוב פנים עדית לוי, צלמת יפעת גבאי (באד
באדיבות חברת למינם משטחים / עיצוב פנים עדית לוי / צילום יפעת גבאי

עוד מסביר איל שימן, מנכ"ל למינם-ישראל, כי "באופן כללי השחור הפך להיות הלבן של העבר. סוג של קונצנזוס בעולם העיצוב. הכניסה שלו למטבח נעשתה בהדרגה עד כדי כך שהיום הוא כובש את חלל  המטבח, חלל שהוא בטח ובטח מרכזי ודומיננטי במרחב הביתי. לא בכדי, למינם העולמית השיקה קולקציית משטחים למטבח בצבע שחור על כל גווניו".

לדבריו ההשראה במטבח הדרמטי והכהה הגיעה מהעיצוב האירופאי. "אין ספק שהשחור הפך להיות סוג של קונצנזוס במטבח הישראלי. מגמה שהגיעה מאיטליה והתקבלה בזרועות פתוחות בקרב הקהל הישראלי.

 

היום אנחנו מבינים את חשיבות חלל המטבח וככזה רוצים לתת לו מגע עכשווי ומודרני. אין לי ספק שהשחור יישאר איתנו עוד זמן רב ואף יזלוג ליתר החללים בבית. בזכות הצבע העוצמתי הוא נותן כוח לחלל הכה מרכזי של המטבח. עצם הבחירה בשחור הופכת את המטבח לעוצמתי וכאשר נעשה משחק חומרים עם השחור העוצמה רק מקבלת תנופה".

מטבחי זיו, צלמת סוזי לוינסון , אדריכל דב
באדיבות מטבחי זיו / אדריכל דב חוסטצקי / צילום סוזי לוינסון
bottom of page