top of page

כפרי זה הכי

הסגנון הכפרי מככב במחוזותינו כבר מספר עשורים, ולא במקרה. המראה החמים, ריבוי הטקסטורות והעושר החומרי, הביאו אותו לתפוס מקום של כבוד גם בקרב הקהל הישראלי

תכנון עיצוב ואדריכלות: שרה ונירית פרנקל, ליאת הראל | צילום: איתי בנית, אלעד גונן, גלעד רדט,

 

בעידן הטכנולוגי והמתועש ביותר שידעה האנושות, בו אנו מתוודעים מדי יום להמצאה חדשה שעתידה לשנות את חיינו, חלקנו בוחרים דווקא ללכת צעד אחורה, ולהתרפק על ימים נאיביים יותר. הכמיהה לפשטות הזו, היא אחת הסיבות לכך שכל כך הרבה ישראליים בוחרים לעצב את בתיהם במראה אירופאי-כפרי שהפך לפופולרי במיוחד במחוזותינו ברבות השנים, וניתן למצוא אותו בבתים פרטיים וגם בדירות בכל רחבי הארץ, החל משכונות יוקרה בערי המרכז ועד מושבים וכפרים בצפון הארץ. תחזוקה קלה, יכולת השתלבות בסביבות שונות ומראה חם וביתי, כל אלו הקנו למראה הכפרי יתרונות בולטים על פני סגנונות אחרים והפכו אותו ליקיר האדריכלים. 
הסגנון מתאפיין במראה רומנטי ועשיר, המשלב שלל טקסטורות ואלמנטים אשר כאילו נלקחו מימים אחרים, כמו קרניזים, גגות משופעים, תקרות חשופות ומרפסות תלויות. אך מה בעצם הופך בניה כפרית לבניה כפרית? תלוי את מי שואלים. "אין באמת הגדרה לאדריכלות כפרית, מדובר בסגנון כפרי שמלקט סגנונות ממדינות אירופאיות שונות - קצת מהמטבחים האנגלים, קצת מהדקור הצרפתי, שילוב שיוצר מיש-מש של סגנונות, כשהמוטיב השולט בכולם הוא החמימות. אלמנטים מרכזיים בסגנון הם שימוש נרחב בעץ,  

מטבחי פשטות, קרדיט_אסף_שמע

 פרויקט שרה ונירית פרנקל
קרדיט איתי בנית

לרבות תריסי עץ ורהיטי עץ איכותיים, גגות רעפים, עבודת נפחות בברזל ובשערים, חיפויי אבן, רצפות בורגון ושימוש נרחב בטקסטיל." מסבירה שירלי דן, בעלת משרד לתכנון, אדריכלות ועיצוב הבית. "כאן, לפרטים יש חשיבות ומשמעות, להבדיל מהמראה המודרני וגם הסקנדינבי, הממעטים בפרטים, וככל שנעשה שימוש ביותר פרטים כך ניצור מראה נכון ומעניין יותר." היא מסבירה. 
מלבד הפן האסתטי, אחד היתרונות הבולטים של הסגנון הכפרי הוא המראה החם והביתי שהוא מביא עימו. אחת הסיבות המרכזיות שהופכות את המראה הזה לכל כך אהוד בקרב הקהל הישראלי טמונה בערכי המשפחה. החלום הישראלי הוא לרוב פחות קר ומנוכר, רובנו מדמיינים בית חם, והסגנון הזה מצליח לייצר בדיוק את התחושה הזו המראה מתאפיין בשימוש בחומרים חמים וטבעיים היוצרים מראה ביתי ויוצרים Look and Feel מאוד משפחתי, מה שאופייני מאוד גם לנו, כיוון שאנחנו אנשים מאוד חמים. המראה הזה נחשב מאוד ארצי, לא מתייפייף, אלא כזה הנולד מתוך בתים של אנשים אמיתיים, שביקשו לעצב בתים שחיים בהם ולא כאלו לתצוגה. 
"כך למשל, נותן המראה הכפרי מקום של כבוד למטבח, ומתייחס אליו כאל לב הבית - חלל פתוח המייצר מגוון מפגשים משפחתיים וסיטואציות משותפות. המטבח שם תיפקד כמרכז חשוב בתוך הבית, לרבות תנורים גדולים ושטחי עבודה נרחבים. בדומה לאיטלקיים, גם אצלנו הרבה נסוב סביב האוכל והמשפחתיות ולכן קל לנו מאוד להתחבר לסגנון הזה."
 מסבירה מאיה קוגן, בעלת גלריה פשטות, המתמחה בתכנון ועיצוב מטבחים בסגנון כפרי עם אינטרפרטציה אישית. 
את המראה הכפרי אפשר למצוא כמעט בכל אזור בישראל, גם בזכות היכולת שלו להשתלב באופן טבעי בכל סביבה. "הסגנון הזה חי בהרמוניה לצד מגוון של סגנונות, ואפילו לצד בנייה מודרנית מינימליסטית, כך שהוא מצליח להיטמע כמעט בכל מקום באופן טבעי." מסבירה דן. "אנחנו יכולים למצוא אותו בסביבה כפרית וגם באזורים אורבניים, הן בבניינים והן בבתים פרטיים, עם כי בבתים צמודי קרקע יש יכולת להשתמש בו באופן מקסימלי, החל מתקרות גבוהות ועד חזיתות מפוארות, שאי אפשר לייצר בבתי דירות." 
באופן מפתיע, הסגנון מצליח להשתלב גם באזורים במראה מודרני מובהק, ויוצר מראה מסקרן ומקורי. "נהוג 

לחשוב שהמראה התעשייתי עומד בניגוד מוחלט לבניה הכפרית אך למעשה שני הסגנונות האלו יכולים לבוא לידי ביטוי זה לצד זה, ולייצר מראה מעניין פי כמה. חשוב להבין שבמראה הזה אין חוקים מוגדרים, הכל טמון במינון הנכון ובדרך בה נעשים השילובים. העיצוב הוא מאוד רחב, כך שהרבה פעמים סגנון אחד פולש לאחר, לכן גם אם בחרנו במראה הכפרי עדיין נוכל לשלב בו חומרים במראה קר יותר דוגמת הבטון והמתכת. גם בתוך הסגנון עצמו, ניתן לשלוט בדרגות העוצמה, כך למשל נוכל לבחור בפוגות רחבות במראה דומיננטי או בכאלו מינימליסטיות יותר. הכל שאלה של כמה אנחנו מחויבים למראה." היא מפרטת.
ואכן, אם פעם דבקנו בטוטאל דיזיין, המחויב בכל כולו לסגנון אחד מובהק, היום הגבולות מיטשטשים. בתקופה בה אנו חשופים לעושר בלתי נדלה של חומרים וסגנונות, גובר הרצון ליהנות מכל העולמות. "אני משתדלת לא להיות חד ערכית בעיצוב שלי" מסבירה דן "אני מחזיקה בדעה שהרבה מאותו דבר זה מאוס, ולכן אני נוהגת לתבל ולשחק עם מינונים. אני משלבת בפרויקטים שלי תעלות מיזוג חשופות, ספריות ברזל וגופי תאורה במראה תעשייתי, כל אלה משתלבים נהדר גם עם המראה הכפרי, החוכמה היא לדעת לייצר חיבור בין הדברים."

כפרי קמחי תאורה
קרדיט יח"צ
bottom of page