top of page
עיצוב אריאלה עזריה ברקוביץ - צלם אלעד גונן (26).jpg

כאן יבלו הצרפתים
שיגיעו ארצה בפסח

"אני מגדירה את שיטת העבודה שלי כ'דירה בהפתעה'. אני רגילה לקחת את המושכות לידיים וזה בדיוק מה שעשיתי בפרויקט הזה", מספרת מעצבת הפנים אריאלה עזריה ברקוביץ'

אדריכלות ועיצוב פנים: אריאלה עזריה ברקוביץ' // צילום: אלעד גונן

שיטת העבודה של עזריה ברקוביץ' היא ייחודית ומתאימה ללקוחות שמעדיפים לא לקחת חלק בתהליך הארוך והמתיש של העיצוב והתכנון, אלא סומכים על מעצבת הפנים שלהם, שאחרי שהבינה את המטרות, הרצונות וההעדפות שלהם – תעצב עבורם את בית חלומותיהם. "אני מגדירה את שיטת העבודה שלי כ'דירה בהפתעה'. אני רגילה לקחת את המושכות לידיים וזה בדיוק מה שעשיתי בפרויקט הזה", היא מסבירה. "בתחילת התהליך דיברתי עם הלקוחות, שאלתי אותם המון שאלות כדי להבין את הצרכים ואת ההעדפות שלהם. כששאלתי אותם איזה צבעים הם אוהבים, הם לא ידעו לענות ולא ידעו איזה שילובים יעבדו יותר ומה יראה הכי טוב. כך, אני לקחתי את הפיקוד. ניהלתי את כל תהליך התכנון והעיצוב - והלקוחות לא ידעו מה הם מקבלים עד שלא סיימתי".

בזמן שאנחנו מתכננים את חופשת הפסח שלנו, משפחה אחת מצרפת יודעת בדיוק היכן היא תבלה את החג הקרוב. "קיבלתי טלפון מלקוח צרפתי שראה את העבודות שלי והתרשם", מתחילה האדריכלית ומעצבת הפנים אריאלה עזריה ברקוביץ' את הסיור בדירה שלפנינו, או שיותר נכון להגיד – בשתי הדירות שלפנינו. מיד נסביר. "הוא קנה שתי דירות סמוכות, ברחוב שקט בסמוך לחוף הים בתל-אביב והתלבט האם לשמור את שתי הדירות כדירות נפרדות או לחלק את הדירה לשניים.

 

כאשר דיברנו בפעם הראשונה בחנתי את הצרכים של המשפחה שעמדה מולי, שאלתי אותם המון שאלות על אופי הביקורים שלהם בישראל, מי מגיע בכל פעם ועוד, והבנתי שהפתרון הטוב ביותר הוא לתכנן ולעצב שתי דירות שביניהן תהיה דלת מקשרת כמו בבית מלון. כך, אם רק ההורים או אחד הילדים עם אשתו וילדיהם מגיעים, הם יכולים להשתמש בחלק אחד של הדירה ואת החלק השני להשכיר לתקופה קצרה. אלו שתי דירות נפרדות לגמרי, לכל אחת מהן יש כניסה נפרדת, יש מטבח משלה, סלון, חדרי שינה, חדרי רחצה, מרפסת וכו'".

"כשעבדתי על אחד הפרויקטים האחרים שלי, ראיתי שטיח בוהק בגוונים של טורקיז, שחור ואפור וידעתי שהוא יתאים בדיוק לדירה הזאת. משם הכל התחיל"

אריאלה עזריה ברקוביץ' // צילום: ירין נטור חלבי

עיצוב אריאלה עזריה ברקוביץ - צלם אלעד גונן (29).jpg

"הטורקיז מתכתב בצורה מושלמת עם הים שנשקף מבעד לפתחים בחלל המרכזי של הדירה הגדולה - ורציתי להכניס אותו פנימה"

"היה לי חשוב לייצר הרמוניה בין שתי הדירות", ממשיכה עזריה ברקוביץ'. "כשעיצבתי את הדירה הראשונה ידעתי שחייבת להיות הרמוניה, אבל לא רציתי ששתי הדירות יהיו זהות. אני אף פעם לא מעצבת שתי דירות באופן זהה. יצרתי בידול בין הדירות, אבל החיבור ביניהן ברור מאוד".

ואכן את השוני בין הדירות אפשר למצוא בעיקר בניואנסים של מניפת הצבעים בהן השתמשה עזריה ברקוביץ'. "בדירה הקטנה יותר המשכתי את הקו והסגנון העיצובי, אבל עם מניפת צבעים שונה במעט, עם גוון אפרפר בהיר שמחליף את הטורקיז, כמו למשל בספה. גם יתר החללים דומים, ובכולם עשינו שימוש בחומרים דומים באיכות גבוהה. ההבדל בא לידי ביטוי גם במהלך עבודות התכנון על הדירות. הדירה הקטנה יותר כללה חדר שינה אחד עם סלון ופינת אוכל ומטבח. הבנו שהצורך שלהם הוא בעוד חדר שינה וסידרתי מחדש את הדירה. את המטבח מיקמתי היכן שהייתה פינת האוכל ובמקומו יצרתי מקום לחדר שינה נוסף. יש בדירה פתרונות לארוחות כמו האי, הסלון או המרפסת והצורך הגדול יותר היה בחדר שינה נוסף".

עיצוב אריאלה עזריה ברקוביץ - צלם אלעד גונן (25).jpg

"הדירה הראשונה היא גדולה יותר, בשטח של 90 מ"ר ועם מרפסת רחבה המשקיפה אל עבר הים", מתייחסת עזריה ברקוביץ' לעיצוב הדירות. "היה לי ברור שאתייחס בעיצוב לנוף המדהים של הים שנשקף ממרפסת הדירה. כשעבדתי על אחד הפרויקטים האחרים שלי, ראיתי שטיח בוהק בגוונים של טורקיז, שחור ואפור וידעתי שהוא יתאים בדיוק לדירה הזאת. משם הכל התחיל. הטורקיז מתכתב בצורה מושלמת עם הים שנשקף מבעד לפתחים בחלל המרכזי של הדירה הגדולה ורציתי להכניס אותו פנימה. עשיתי את זה הן באמצעות השימוש בטורקיז במספר אלמנטים בחלל כמו השטיח, הספה או אקססוריז שונים וגם באמצעות פתיחת מפתחים רחבים המכניסים את הנוף והים אל פנים הבית".

 

בשתי הדירות נעשה שימוש בחומרים מאוד איכותיים. שני המטבחים בגווני שחור ואפרפר, עשויים משלייף לק אפוקסי משולב עם שיש שחור שמקפיץ את המטבח. אותם הקווים ואותם הצבעים ממשיכים גם לחדרים הפנימיים, שם נעשה שימוש בגוון ונגה כהה מאוד.

"במטבח הצבתי שתי מראות גדולות, במטרה להעניק עומק לחלל. כשיש לנו חללים קטנים יותר, אני אוהבת את המשחקים של המראות. בסלון של הדירה הגדולה יצרנו פריט נגרות מרשים ומעוצב עם תאורה פנימית", היא מספרת.

עיצוב אריאלה עזריה ברקוביץ - צלם אלעד גונן (20).jpg

"בסופו של דבר הם סמכו עליי במאה אחוז וקיבלו שתי דירות שמרגישות כמו חדרים במלון 10 כוכבים. דאגתי שלכל דירה ולכל משפחה שתבוא יהיו כל הצרכים, עד רמת הקיסמים במטבח, המטאטא או המצעים, כשגם כאן – לכל דירה יש את הפריטים שלה ואין שום דבר משותף. כך הם יכולים להמשיך להשתמש בדירה אחת כשמגיעים לישראל ולהשכיר את השנייה – גם ליהנות וגם להרוויח כסף בו זמנית".

"כמי שנולדה בפריז ועלתה לישראל לפני 25 שנים", היא אומרת לנו לפני סיום הביקור, "היה לי קל יותר להבין את הצרכים של בני המשפחה, יהודים מצרפת שאוהבים את ישראל ואוהבים לבקר בה. החיבור עם הלקוחות הצרפתים הוא מידי ומקל עליהם כי אני יודעת לעשות את ההתאמות לישראל. הם לא ידעו כלום ולא היה להם מושג כיצד יראו הדירות אחרי העבודה שלי, אבל לשמחתי התגובות שלהם היו מעולות והם כבר לא יכולים לחכות לפסח".

תמונות נוספות מתוך הפרויקט המרשים של אריאלה:

bottom of page