top of page
עיצוב אורית כוכבי, צלם עידן גור, באדיבות צמר שטיחים יפים (7).jpg

בסטייל של מלכת שבא

כשהמעצבת אורית כוכבי הגיעה לבית הישן בראשון לציון, היה לה ברור שאת העיצוב יובילו פריטי האמנות האתנית שמילאו את הבית. התוצאות לפניכם
באדיבות: צמר שטיחים יפים // עיצוב פנים: אורית כוכבי // צילום: עידן גור
עיצוב אורית כוכבי, צלם עידן גור, באדיבות צמר שטיחים יפים (12).jpg

כדי לעצב את הבית מחדש, לפעמים יספיק לכם פשוט להביט על ערימת החפצים שצברתם לאורך השנים. אולי משם תמצאו את הבסיס לעיצוב הבא שלכם. "כשנכנסתי בפעם הראשונה לבית הזה, בראשון לציון, הוא היה נראה ישן ומבולגן, אבל דבר אחד בלט לעין יותר מהכל – האהבה של בני הזוג לאמנות אתנית-אפריקאית", מספרת מעצבת הפנים אורית כוכבי. "הם אספו פריטי אמנות ממדינות שונות כמו רואנדה, טנזניה, נפאל, תאילנד ועוד, שכל אחד מהם מהווה מזכרת מטיול אחר. הפריטים האלו היו מאוחסנים בבלגן שלם וכשראיתי אותם היה לי ברור שהם צריכים לקבל ביטוי בעיצוב שלנו".

 

ואכן, לאחר השיפוץ פריטי האמנות הללו מקבלים את המקום הראוי להם. "לא קנינו דברים חדשים אלא השתמשנו במה שיש", ממשיכה כוכבי. "אני מאמינה שכמעצבת פנים אני לא מעצבת את הבית בשבילי אלא עבור הלקוחות שגרים בו ורוצים להרגיש הכי בבית במלוא מובן המילה – וזאת הייתה נקודת הפתיחה לעיצוב. זה לא היה בית רגיל עם פריט אמנות מרכזי אחד וזהו, היה חשוב לנו שיהיה מקום לכל המזכרות והפריטים. משם יצאנו לדרך, כולל ספריה פתוחה ומרכזית שתציג את כל פריטי האמנות".

בעלי הבית הם אספו פריטי אמנות ממדינות שונות כמו רואנדה, טנזניה, נפאל, תאילנד ועוד, שכל אחד מהם מהווה מזכרת מטיול אחר

"החלטתי שאני מעבירה את הסלון לחלל הפחות נראה לעין ובכך אני מנצלת את קיר הכוח עם צבע כהה שמבליט את פריטי האמנות. תכננתי ספריית ברזל באורך כ-8 מטר שהותאמה ותוכננה לפי כל פרט שימוקם בה, במטרה לתת לו את המקום הראוי. השילוב של הזהב עם צבע עץ חום טבעי הוא כל כך יפה ומדגיש את הפריטים שבספריה. חלק מהפריטים בכלל לא הוצגו בבית לפני השיפוץ וכשראיתי אותם, נולד הרעיון לעיצוב יחד עם הלקוחות שהתחברו, אהבו וזרמו עם הרעיונות שהצעתי".

 

"במטרה להעניק אופי לבית, עשינו שימוש בפרקט פישבון בגוונים של עץ טבעי, כהה מהרגיל, כדי לחבר בין האופי של הבית, פריטי הריהוט שנבחרו בגוון בהיר והסגנון העיצובי. בנוסף, בחרנו בשטיח מאוד בהיר מבית 'צמר שטיחים יפים', לאחר שהעדפנו אותו מבין האופציות האחרות, כי הוא התאים יותר לקו העיצובי ולאווירה בסלון. בחרנו בשטיח גדול שמעניק לחלל תחושה שהוא גדול יותר, כי הוא מונח על שטח שכביכול מיועד לריהוט. אני תמיד ממליצה לבחור שטיחים גדולים מכיוון שככל שהסלון נראה גדול יותר, הבית מרגיש מרווח יותר. השטיח שנבחר משתלב בצורה הרמונית בחלל, הוא מאוד יפה מבחינת הצבעוניות והמראה שלו, אבל לא מושך את תשומת הלב מפריטי האמנות".

עיצוב אורית כוכבי, צלם עידן גור, באדיבות צמר שטיחים יפים (10).jpg
עיצוב אורית כוכבי, צלם עידן גור, באדיבות צמר שטיחים יפים (14).jpg

חדר השינה הפך לסוויטה מפנקת, כששני חדרי שינה אוחדו ונוצר חדר מפנק עם ארון קיר מאוד ארוך. למיטה הותאם גב עם מראה של פרופילים בסגנון ארמונות עתיקים

עיצוב אורית כוכבי, צלם עידן גור, באדיבות צמר שטיחים יפים (2).jpg

"הבית מעוצב בסגנון אקלקטי עם אמנות אתנית לא מודרנית, אך בשילוב של קו עיצובי מודרני שהיה נכון ללקוחות ולנו מבחינה עיצובית", מסכמת כוכבי. "הצלחנו לעשות חיבור בין חדש לישן, למשל הבחירה בספה מאוד מודרנית, שמעליה בחרתי להציב שלושה פסלי בודהה מגולפים המסמלים את החיבור בין המודרני לאתני בצורה מושלמת".

לסיום, היא מספרת על האתגר הגדול בפרויקט: "הבית היה צריך להיות מוכן בזמן, מכיוון שבנם של בני הזוג קבע את חתונתו בחצר הבית. בסופו של דבר עמדנו בזמנים וההצלחה הייתה גדולה, בעיקר כשאף אחד מהאורחים לא זיהה את הבית אליו הוא נכנס".

זהו בית מאוד ישן (180 מ"ר), משנות ה-70, עם שפע של מאפיינים של הבניה דאז. הריצוף והמדרגות היו מטרצו מיושן ולא עדכני, המטבח היה מבולגן ועמוס, עם חלון צר וארוך שהוחלף בחלון דרמטי בגודל 1.20 מטר המשקיף על הגינה והצמחייה, וגם בקומה העליונה המראה היה מיושן, כולל מעקה ברזל כבד ועתיק, אבל לא בצורה מחמיאה.

חדר השינה הפך לסוויטה מפנקת, כששני חדרי שינה אוחדו ונוצר חדר מפנק עם ארון קיר מאוד ארוך. למיטה הותאם גב עם מראה של פרופילים בסגנון ארמונות עתיקים, בעיצוב יוקרתי, אבל כזה שמתחבר למפלס התחתון. בנוסף, גם לחדר השינה נבחר שטיח קלאסי מבית "צמר שטיחים יפים" בגוונים של אוף וויט ואפור כהה שמתכתבים עם הסגנון העיצובי של הבית ומוסיפים המון אופי לחדר השינה. גם השטיח משדר יוקרה אבל לא מנקר מדי.

bottom of page